Pre pochopenie, čo všetko je vo voľbách v stávke, je podľa denníka nevyhnutné vrátiť sa do roku 2018, keď najatý vrah na objednávku mafie zastrelil novinára Jána Kuciaka, ktorý odhaľoval prepojenie vlády s organizovaným zločinom – až podľa poľského komentátora odhalil, že „ide o jedno a to isté“.

Denník následne zrekapituloval vývoj od pouličných protestov, cez Ficovo odstúpenie z čela vlády, kde ho nahradil práve Pellegrini, „tváriaci sa ako európsky demokrat“. Ako premiér vydržal až do volieb 2020, ktoré Ficov Smer prehral. Pellegrini v presvedčení, že Ficov čas skončil a dni jeho strany sú spočítané, si založil vlastné zoskupenie Hlas. Pre bývalých súdruhov sa stal zradcom, píše poľský denník.
Nasledujúce vlády na čele s populistami Igora Matoviča podľa denníka charakterizoval chaos a vnútorné spory, polícii a prokuratúre však umožnili pracovať na politických kauzách. Začalo sa zatýkanie vysokopostavených policajtov a úradníkov. Obvinenia si vypočul dokonca aj Fico, a to z vytvorenia organizovanej zločineckej skupiny, a jeho pravá ruka, exminister vnútra Robert Kaliňák.

Jeden z dolapených úradníkov v roku 2021 priznal, že sa zaplietol aj Peter Pellegrini. V čase, keď bol šéfom vlády, sa podľa tohto obvinenia domáhal cez sprostredkovateľa 150 000 eur od jedného podnikateľa výmenou za výhodný zákon. Prípad sa dodnes neobjasnil.

Fico pod paľbou od zatýkaných straníckych súdruhov a úradníkov prešiel do ofenzívy. Tvrdil, že štát za vlády skoršej opozície na neho útočí, rovnako ako médiá, ktorým vyhlásil vojnu. Jeho strana sa otočila doprava. Fico našiel inšpiráciu v ideologickom posolstve Viktora Orbána. Podobne začal chrliť obvinenia na adresu európskej ľavice a tiež amerického miliardára maďarského pôvodu Georgea Sorosa, že sa pokúšajú o ovládnutie Slovenska liberálnymi elitami.
Štvorkoalícia nevydržala až do konca, jej obľuba klesla až na dno. Slováci kritizovali vlády Matoviča a jeho nástupcov za to, že si nedokázali poradiť ani s pandémiou covidu-19, ani s jej následkami. Parlamentné voľby vlani na jeseň vyhral Smer, Fico vytvoril koalíciu s proruskými nacionalistami a Pellegriniho Hlasom, píše poľský denník.
Najdôležitejšie rozhodnutia novej vládnucej skupiny sa týkali zmien v justícii, dodáva Gazeta Wyborcza a pripomína protesty Slovákov proti rušeniu špeciálnej prokuratúry a ďalším zmenám v zákonoch, ktoré obvineným oligarchom umožnia vyviaznuť s podmienkou, namiesto toho, aby išli do väzenia.

Pellegriniho víťazstvo bude znamenať monopol jednej skupiny na politickú moc, myslí si komentátor poľského denníka. „Zmizne prezident, ktorý brzdí chúťky vládnucich. Pellegrini je pre druhé kolo rozhodne favorit,“ píše Gazeta Wyborcza.
Pellegriniho súper, „otvorene proeurópsky a proatlantický“ bývalý diplomat Ivan Korčok, by na víťazstvo potreboval rozšíriť svoju volebnú základňu, čo nebude ľahké, pokračuje autor komentára. Pellegrinimu stačí, aby za neho hlasovali voliči nacionalistu Štefana Harabina, dodáva.
„Všetko naznačuje, že sa to môže stať,“ myslí si Gazeta Wyborcza. Pellegrini sa podľa denníka vyhýba otvorenému nacionalizmu, aby si neodradil umiernených voličov, ale za neho tak robí Fico, ktorý ho v kampani silno podporuje. Oboch však odlišuje iba štýl, tvrdí autor komentára v poľskom denníku.