VIDEO: Počas teroru v Moskve zachránil stovku ľudí iba 15-ročný chlapec. Opísal okamih útoku

Počas piatkového teroristického útoku v ruskom Krasnogorsku sa podarilo z tamojšej koncertnej haly evakuovať vyše 5000 ľudí. Agentúre TASS to povedal zamestnanec biznis centra Crocus City Hall, ktorého je sála súčasťou. Viac ako stovku ľudí z budovy vyviedol zadným vchodom 15-ročný Islam Chalilov, ktorý tam pracoval v šatni, napísali ruské médiá.

25.03.2024 15:34
debata (106)
Chlapec, hrdina - zachránil ľudí pred teroristami
Video
Rýchlo, tadiaľto, tadiaľto, všetci utekajte na túto stranu - len 15-ročný chlapec vyviedol množstvo ľudí z budovy plnej teroristov.

„Päťtisíc ľudí bolo evakuovaných z budovy, hasiči pri požiari zachránili ďalších 100 ľudí z pivnice a zo strechy budovy,“ uviedol zamestnanec Crocus City Hall.

Pätnásťročný Chalilov pre portál MSK1 povedal, že v šatni koncertnej haly pracoval ako brigádnik zhruba rok. Služba mu v deň útoku začala o 16:00, asi štyri hodiny pred začiatkom streľby. Prvé hlasné rany označujúce začiatok útoku prisudzoval rozjareným návštevníkom koncertu, keď však videl ľudí utekajúcich o život, uvedomil si, že je niečo zle.

„Pochopil som, že keď nič neurobím, zomriem ja aj mnoho ďalších. Priznám sa, že to bolo veľmi desivé,“ uviedol Chalilov, ktorý dav ľudí vyviedol von z koncertnej siene cez kancelárie smerom k budove Expa.

Teroristický útok v Moskve, súd, priznaní Čítajte aj Traja muži, podozriví z teroristického útoku proti Moskve, sa pred súdom priznali

Chalilov uviedol, že ako zamestnanec prešiel školením pre núdzové situácie. Vedel preto, „kam má ľudí odviesť, aby ich ochránil“. Študent bol zo skupiny posledný, kto z budovy vyšiel, napísal server Meduza. „Nepovažujem sa za hrdinu, bolo to súčasťou mojej práce. Je lepšie sa obetovať, ako nechať stovky ľudí zomrieť,“ dodal Chalilov.

Crocus City Hall po útoku zachvátil požiar.
Pohľad na miesto teroristického útoku na okraji...
+19Pohľad na miesto teroristického útoku na okraji...

Jeden z najhorších teroristických útokov v modernom Rusku si podľa poslednej bilancie vyžiadal 137 mŕtvych a vyše 180 zranených, z ktorých 97 zostáva v starostlivosti lekárov, uviedol gubernátor Moskovskej oblasti Andrej Vorobjov. Záchranné práce v obhorených sutinách koncertnej haly podľa neho budú pokračovať aspoň do utorka.

„Úlohou je odstrániť trosky a zabezpečiť, že pod nimi nezostali žiadne telá. Práce potrvajú zhruba do zajtrajších 17:00,“ uviedol gubernátor.

Útok v Moskve, desiatky mŕtvych. Videá zo sociálnych sietí
Video

Je možné, že počet mŕtvych ešte stúpne. Ruské médiá predtým uviedli, že v koncertnej sieni je vyše 6000 sedadiel, pričom kapacita je väčšia v prípade, že sa počítajú aj miesta na státie pred pódiom. Koncert ruskej rockovej kapely Piknik, ktorá mala v piatok v Krasnogorsku hrať, bol vypredaný.

Koncertná sieň je súčasťou veľkého komplexu zahŕňajúceho nákupné stredisko, hotely, reštaurácie či kongresové priestory. Jeho názov ruské médiá uvádzajú v anglickej verzii Crocus City Hall aj v ruskej verzii Krokus Sity Choll, prípadne len Krokus-Sity.

106 debata chyba
Viac na túto tému: #Moskva #Rusko #teroristický útok v Moskve