Putin v pondelok vyhlásil, že teroristický útok pri Moskve spáchali radikálni islamisti, ale chce vedieť, kto ho zorganizoval. Prezident opäť naznačoval súvislosť s Ukrajinou. Útok môže byť článkom v reťazi pokusov tých, ktorí bojujú proti Rusku už od roku 2014 rukami kyjevského režimu, tvrdil šéf Kremľa podľa ruskej agentúry TASS na porade venovanej vyšetrovaniu masakru na koncerte. Spojitosť s Ukrajinou, proti ktorej Rusko vedie vojnu, Putin naznačoval už v skoršom televíznom prejave k národu.
Čítajte viac Pomstíme mučenie Tadžikov, zaútočíme opäť, vyhráža sa Islamský štát. Krivé obvinenia Ukrajiny ohrozujú RusovPutin sa zúčastnil diskusií, na ktorých sa predstavitelia zhodli, že neexistuje žiadne spojenie Kyjeva s útokom, ale je stále odhodlaný využiť tragédiu na pokus zjednotiť Rusov na podporu vojny proti Ukrajine, napísal Bloomberg s odkazom na jeden zo svojich zdrojov. Kremeľskí činitelia boli podľa zdrojov agentúry šokovaní neschopnosťou ruských bezpečnostných služieb zabrániť piatkovému útoku v centre Crocus City Hall, kde sa nachádza koncertná sieň. A takmer nikto v ruskej politickej a podnikateľskej elity, koho tieto zdroje poznajú, podľa Bloombergu neverí, že za útokom stojí Ukrajina.
Niektorí Putinovi spojenci a bezpečnostní predstavitelia dnes však verejne spájali s piatkovým terorom susednú krajinu. „Samozrejme Ukrajina,“ reagoval tajomník prezidentovej bezpečnostnej rady Nikolaj Patrušev na otázku novinára, či útok podnikol Islamský štát, alebo Ukrajina. Šéf ruskej tajnej služby FSB Alexander Bortnikov bez dôkazov tvrdil, že útoku islamských radikálov napomáhali ukrajinské a západné tajné služby. Teroristi, ktorí útočili v Moskve, podľa neho chceli utiecť na Ukrajinu.
Najprv cez Bielorusko
Ukrajinci a západní komentátori upozorňujú, že na rozdiel od rusko-ukrajinskej hranice, ktorá je prešpikovaná vojakmi, je neďaleká hranica s Bieloruskom nestrážená. Dokonca aj bieloruský vodca Alexander Lukašenko, ktorý je Putinovým spojencom, dnes podľa bieloruskej agentúry Belta vyhlásil, že smerom k Ukrajine sa domnelí útočníci vydali až po tom, ako sa pokúsili dostať do Bieloruska.
Čítajte viac Lukašenko popiera tvrdenia Moskvy: Teroristi utekali najprv do BieloruskaUkrajinskí predstavitelia už predtým kategoricky odmietli akúkoľvek účasť na útoku. Prihlásil sa k nemu opakovane Islamský štát, ktorý zverejnil aj zábery zhotovené útočníkmi počas vraždenia ľudí. Ruské úrady medzitým informovali o zatknutí viac ako desiatich ľudí v súvislosti s piatkovým masakrom vrátane mužov, ktorí sa podľa vyšetrovateľov priamo zúčastnili teroristického útoku.
Americká ambasáda 7. marca varovala svojich občanov, že v nasledujúcich dvoch dňoch hrozí v Moskve teroristický útok a Washington uviedol, že Moskve poskytol spravodajské informácie. Putin výstrahu označil za snahu zastrašiť a destabilizovať ruskú spoločnosť.
Pátranie ukončili
Štyri dni po útoku ukončili záchranári v utorok pátranie po nezvestných vo vyhorenej a čiastočne zrútenej koncertnej budove. Oznámili to miestne úrady. „Môžem oznámiť, že pod troskami už nie sú žiadne obete," uviedol vedúci civilnej ochrany v Moskovskej oblasti Sergej Poletykin. „Psovodi dokončili svoju prácu, záchranári dokončili svoju prácu.“
Gubernátor Moskovskej oblasti Andrej Vorobiov doplnil, že prehľadali 8000 štvorcových metrov plochy. V nasadení bolo približne 1000 pracovníkov civilnej ochrany, napísal na sociálnej sieti.
Čítajte viac Keby si Putin trúfol na NATO, tak by sa musel úplne zblázniť, hovorí český expremiér Babiš pre Pravdu