Súdom prejednávané prípady sa týkali viac ako 400 obetí, ktoré boli zadržiavané v troch zo stoviek neslávne známych argentínskych „utajených záchytných stredísk“ neďaleko Buenos Aires.
Medzi obžalovanými, ktorí svoju vinu odmietali, boli väzenskí dozorcovia, policajti, policajní a vojenskí lekári a bývalý provinčný minister.
Podľa organizácie Staré matky z Májového námestia medzi poškodenými bolo aj 23 tehotných žien, ktoré boli svojho času tiež zadržiavané v záchytných centrách.
Niektoré z nich boli donútené podstúpiť potraty, iné zmizli a desať detí narodených zadržaným ženám bolo odobraných a odovzdaných rodinám nakloneným režimu. Väčšina z týchto detí zistila svoju pravú identitu až po rokoch.
Vynesené verdikty sa objavili v čase, keď je éra diktatúry opäť v popredí politickej diskusie v Argentíne.
Čítajte viac Argentínsky prezident Milei nechal zavrieť štátnu tlačovú agentúru Télam. Tvrdí, že je "hlasnou trúbou perónizmu"Nový prezident krajiny Javier Milei, charakterizuje 70. roky v Argentíne ako éru „vojny“ medzi úradmi a ľavicovými partizánmi, nie však ako „diktatúru“. Spochybňuje aj počet jej obetí – 30-tisíc, ktoré podľa odhadov počas tohto obdobia zomreli alebo zmizli. Milei v takejto súvislosti uprednostňuje uvádzanie 9-tisíc obetí, čo je však podľa kritikov manipulácia s faktmi.
Od obnovenia procesov v roku 2006 bolo za zločiny spáchané počas diktatúry odsúdených 1 176 ľudí, 661 je v súčasnosti vo väzbe a 79 súdnych konaní stále prebieha.