Kaczyňski tvrdí, že Tuska by mali súdiť za kroky poľskej vlády

Šéf poľskej opozičnej strany Právo a Spravodlivosť (PiS) Jaroslaw Kaczyňski tvrdí, že súčasného premiéra Donalda Tuska by mali súdiť za kroky jeho novej vlády, ktorá sa ujala moci vlani v decembri. TASR informuje na základe správy agentúry PAP.

27.03.2024 12:24 , aktualizované: 17:08
Jaroslaw Kaczyński Foto: ,
Šéfa poľskej vládnej strany Právo a spravodlivosť Jaroslaw Kaczyński, 14. máj 2023.
debata

Kaczyňski sa tak vyjadril v stredu pre poľské Rádio Plus. Sťažoval sa na to, že v poľskom parlamente aj inde často zaznievajú výzvy na jeho uväznenie. Vyjadril pritom presvedčenie, že mu žiaden pobyt za mrežami nehrozí.

„Na druhej strane, v spojitosti s tými, ktorí nie sú z mojej strany, nemám istotu, či ešte veľmi dlho zostanú na slobode,“ povedal Kaczyňski, ktorý bol až do nástupu Tuskovej vlády považovaný za zrejme najvplyvnejšieho poľského politika.

V tomto kontexte spomenul opatrenia novej vlády zamerané na „odpolitizovanie“ hlavných štátnych orgánov vrátane verejnoprávnych médií a súdnictva. Kritizoval tiež spustenie viacerých vyšetrovaní týkajúcich sa údajných porušení zákona za vlády PiS.

„Je to očividné konanie, na ktoré sa vzťahuje článok 127 trestného zákona o zmene režimu použitím sily,“ povedal Kaczyňski s tým, že páchateľom takéhoto konania môže hroziť trest odňatia slobody až do výšky 10 rokov.

Predseda opozičnej PiS zároveň vyjadril nádej, že raz dôjde k súdnemu procesu v tejto veci a hlavným podozrivým v ňom bude práve súčasný premiér Tusk. Ten pri svojom decembrovom nástupe k moci prisľúbil, že zvráti regres poľskej demokracie, ktorý podľa neho nastal za dlhoročnej vlády PiS, a že zlepší narušené vzťahy so západnými spojencami.

Poľská polícia prehľadala domy bývalých predstaviteľov vlády PiS

Príslušníci poľských špeciálnych policajných útvarov v stredu opäť prehľadávali domy bývalých predstaviteľov vlády strany Právo a Spravodlivosť (PiS). Úrady vyšetrujú údajné zneužitie finančných prostriedkov z Fondu spravodlivosti, ktorý bol zriadený na pomoc obetiam trestných činov, uvádza agentúra Reuters s odvolaním sa na hovorcu poľskej prokuratúry.

V utorok špeciálne jednotky vtrhli do domu bývalého ministra spravodlivosti Zbigniewa Ziobru a prokuratúra uviedla, že zadržali štyri osoby – troch bývalých predstaviteľov ministerstva spravodlivosti a jedného príjemcu prostriedkov z fondu.

V stredu prehľadali policajti izbu bývalého námestníka ministra spravodlivosti Michala Wosa v hoteli patriacom parlamentu a taktiež ďalší dom patriaci rodine Ziobrova, uviedol hovorca prokuratúry. Wos povedal, že prehľadali aj jeho dom nachádzajúci sa mimo Varšavy.

„Nemám si čo vyčítať, všetko bolo v súlade so zákonom, keď som dohliadal na Fond spravodlivosti… Podám sťažnosť na prokuratúru,“ oznámil Wos novinárom.

Bývalý prezident Najvyššieho kontrolného úradu v stredu pred parlamentnou komisiou vyhlásil, že má dôkazy použití 25 miliónov zlotých (5,8 milióna eur) z fondu na špionážny softvér Pegasus, ktorý podľa tvrdení novej vlády zneužívala vláda PiS proti vtedajšej opozícii.

Podľa miestnych médií boli finančné prostriedky použité na získanie priazne voličov PiS z vidieka. Kupovali sa za ne napríklad hasičské autá či predmety pre ženské spolky.

Poslanci vládnucej Občianskej platformy avizovali, že požiadajú volebnú komisiu, aby prešetrila, či boli tieto prostriedky použité v minuloročnej volebnej kampani PiS.

„Je veľa informácií, je najvyšší čas, aby národná volebná komisia preverila, či nedošlo k nezákonnému financovaniu. Ak áno, znamenalo by to, že PiS by mohla prísť o dotáciu – takmer 100 miliónov zlotých za 4 roky,“ povedal Dariusz Jonski.

Ziobro označil tieto kroky za nezákonné a uviedol, ide o plnenie politických príkazov súčasnej vlády.

debata chyba
Viac na túto tému: #Poľsko #Donald Tusk #Jaroslaw Kaczynski