Odborníci: Jednostranným vyslaním vojakov sa nestane celé NATO účastníkom vojny

Nasadením pozemných jednotiek členského štátu NATO na Ukrajine by sa automaticky nestali všetky ostatné krajiny Aliancie účastníkmi konfliktu s Ruskom. Vyplýva to zo zatiaľ nepublikovanej správy odborného panelu nemeckého parlamentu, na ktorú sa odvoláva agentúra DPA.

29.03.2024 10:25
debata (36)

„Ak členský štát NATO koná jednostranne – teda nie v rámci vopred rozhodnutej operácie NATO a mimo vojenských veliteľských štruktúr NATO – ani NATO ako celok, ani ostatné partnerské štáty NATO sa nestávajú stranami konfliktu,“ uvádza sa v správe výskumných služieb dolnej komory nemeckého parlamentu (Bundestag).

Francúzsky prezident Emmanuel Macron koncom februára odmietol vylúčiť vyslanie západných vojsk na Ukrajinu v budúcnosti. Nemecký kancelár Olaf Scholz aj ďalší európski lídri takúto myšlienku však jasne odmietli.

Premiér Robert Fico odmieta nasadenie slovenských vojakov na Ukrajine
Video

Nemecká poslankyňa Beatrix von Storchová za krajne pravicovú stranu Alternatíva pre Nemecko (AfD) si v reakcii vyžiadala od odborníkov posudok toho, aký vplyv by malo nasadenie pozemných jednotiek štátom NATO na tzv. aliančný prípad, v ktorom sú členovia NATO povinní sa navzájom podporovať.

„Ak sa vojská členského štátu NATO zapoja do kolektívnej sebaobrany (článok 51 Charty OSN) v prospech Ukrajiny v prebiehajúcom konflikte (medzi Ruskom a Ukrajinou) a sú napadnuté druhou stranou konfliktu (Ruskom) v priebehu bojov v oblasti konfliktu, nejedná sa o prípad podľa článku 5 NATO,“ vysvetlili nemeckí experti vo svojej správe.

Sikorski, Zelenskyj Čítajte viac Vojaci NATO už na Ukrajine sú, vyhlásil poľský šéf diplomacie. Postaral sa o poriadny rozruch

Článok 5 zakladajúcej zmluvy NATO hovorí, že útok na jedného člena Aliancie je útokom na všetkých a všetci členovia NATO príjmu kroky potrebné na ochranu napadnutého spojenca. Tento článok bol zatiaľ aktivovaný iba raz – po teroristických útokoch na Spojené štáty v septembri 2001.

Nemeckí odborníci v tejto súvislosti zdôraznili skutočnosť, že článok 5 NATO sa vzťahuje len na členské štáty Aliancie a ich jednotky, ktoré boli napadnuté na svojom území alebo nad ním.

Emmanuel Macron Čítajte viac Macron pripustil nasadenie francúzskych vojakov na Ukrajine: Máme na to silu, nečelíme veľmoci
36 debata chyba
Viac na túto tému: #Slovenskí vojaci #NATO #vojna na Ukrajine