Pokračovanie článku: Syrskyj: Rusi vypália šesťkrát viac munície. V Charkove sme mohli dosiahnuť viac

Ukrajinská armáda bude musieť pre obranu pred ruskou inváziou mobilizovať menej vojakov, než sa pôvodne očakávalo, v rovnakom rozhovore uviedol Olexandr Syrskyj. Prezident Volodymyr Zelenskyj vlani v decembri povedal, že vedenie armády navrhuje zmobilizovať ďalších 450 000 až 500 000 Ukrajincov v situácii, keď Rusko zosilnilo útoky na tisícikilometrovej frontovej línii.

Syrskyj v rozhovore povedal, že po previerke zdrojov bol počet vojakov zvažovaných na mobilizáciu „výrazne znížený“. Konkrétne číslo pochopiteľne nezverejnil. „Očakávame, že budeme mať dosť ľudí schopných brániť vlasť,“ povedal Syrskyj. Dodal, že nejde len o mobilizovaných vojakov, ale aj o bojovníkov z radov dobrovoľníkov.

Ukrajinský tank sa vrhol do súboja proti trom ruským
Video

Agentúra Reuters uvádza, že mobilizáciu do ukrajinskej armády brzdí klesajúca ochota bojovať, rovnako ako správy o korupcii a nevyberanom prístupe voči odvedencom v mobilizačných centrách. Zákon, vďaka ktorému by štát mohol povolať viac ľudí do vojny, je v ukrajinskom parlamente.

Syrskyj povedal, že na základe auditu nebojových jednotiek velitelia mohli poslať na front tisíce vojakov a že pri obrane vlasti sú rovnako významné aj podporné zložky. „Vojna, ktorú sme nútení viesť proti ruským votrelcom, je vojnou vyčerpávajúcou, vojnou logistickou,“ uviedol veliteľ.

Olexander Syrskyj Čítajte viac Dokázal ubrániť Kyjev, ale hovoria mu aj mäsiar. Ako prekvapí nástupca Zalužného?

Ukrajinská armáda podľa neho pripravuje silné obranné línie na skoro všetkých miestach ohrozovaných ruskou armádou.

Ruská armáda v polovici februára po niekoľkých mesiacoch dobyla východoukrajinskú Avdijivku. Ukrajincom sa nedostávalo vojakov ani munície. Syrskyj v rozhovore s Ukrinformem povedal, že ukrajinské sily by rozhodne pozície udržali, keby Kyjev dostal od západných spojencov viac munície a prostriedkov na protileteckú obranu.

Russia Ukraine War Čítajte viac NYT: Rusom dochádza dych, postup pri Avdijivke stráca na dynamike. Stále však hrozí prelom
90 debata chyba
Viac na túto tému: #mobilizácia #vojna na Ukrajine #Volodymyr Zelenskyj #Olexandr Syrskyj