Rozbehli odstraňovanie trosiek mosta v Baltimore, bude to zložitý proces

V americkom meste Baltimore sa v sobotu začal zložitý proces odstraňovania trosiek Mosta Francisa Scotta Keya, ktorý sa tento týždeň zrútil, pričom zahynulo šesť ľudí a zablokovala sa doprava v tamojšom rušnom prístave, uviedla agentúra AFP.

31.03.2024 07:00
Maryland, Baltimore, most, loď Foto: ,
Kontajnerová loď v utorok skoro ráno narazila do hlavného mosta v Baltimore, čo spôsobilo jeho zrútenie.
debata

Na presun jednej spadnutej časti mosta bude použitý obrovský plávajúci žeriav schopný zdvihnúť viac ako 100 ton nákladu. „Toto je prvý z mnohých krokov do budúcnosti. Je to však obrovský míľnik na začiatku tohto procesu,“ povedal na tlačovom brífingu Paul Wiedefeld, minister dopravy štátu Maryland.

Tímy „otvoria dočasný kanál s obmedzeným prístupom“, ktorý umožní vplávať do oblasti viacerým remorkérom, nákladným riečnym člnom a iným plavidlám, aby sa urýchlila asanačná operácia, doplnil Wes Moore, guvernér štátu Maryland.

Kontajnerová loď sa opiera o trosky mosta...
Časť zničeného Francis Scott Key Bridge....
+6Kontajnerová loď sa opiera o trosky mosta...

Nateraz je lodná doprava v danom úseku rieky Patapsco zastavená, čo ovplyvňuje tisíce prepravcov, pracovníkov prístavu a ďalšie osoby, zatiaľ čo tisíce ľudí, ktorí bežne používali most každý deň, si musia nájsť náhradné trasy.

Odstránenie pokrútených oceľových zvyškov mosta a uvoľnenie kontajnerovej lode MV Dali, ktorá v utorok stratila energiu a narazila do mostného piliera, čo vyvolalo rýchle zrútenie konštrukcie, je hlavnou prioritou miestnych orgánov. Tie totiž tvrdia, že katastrofa môže mať na regionálne hospodárstvo dlhodobý nepriaznivý vplyv.

Maryland, Baltimore, loď, most Čítajte viac Úder automobilkám v Spojených štátoch. Zrútenie mosta v Baltimore uzavrelo kľúčový prístav

„Tento kolaps priamo ovplyvnil prácu najmenej 8000 pracovníkov v dokoch,“ povedal Moore. Guvernér si na úvod tlačovej konferencie uctil pamiatku šiestich cestárov – všetko latinskoamerických prisťahovalcov -, ktorí zahynuli, keď sa most zrútil do hlbokých vôd rieky.

Nájdené boli telá dvoch obetí, zatiaľ čo ďalšie štyri osoby boli vyhlásené za nezvestné a sú považované za mŕtve. Úrady pozastavili záchranné práce s tým, že voda – studená, tmavá a plná ostrých oceľových a betónových úlomkov – je zatiaľ pre potápačov príliš nebezpečná.

Štvorprúdový most s oceľovým oblúkom prepájal dolný tok rieky Patapsco a vonkajšiu časť baltimorského prístavu. Otvorili ho v roku 1977 a pomenovaný bol po básnikovi Francisovi Scottovi Keyovi (1779–1843), autorovi textu americkej hymny „The Star-Spangled Banner“ (Hviezdami posiata vlajka).

debata chyba
Viac na túto tému: #USA #Baltimore