Urbi et Orbi: Pápež vyzval na výmenu všetkých väzňov medzi Ruskom a Ukrajinou

Pápež František v tradičnom veľkonočnom posolstve Urbi et Orbi (Mestu a svetu) vo Vatikáne vyzval na výmenu väzňov medzi Ruskom a Ukrajinou. Konflikt rozpútaný ruskou inváziou na Ukrajinu trvá už tretí rok.

31.03.2024 13:15
pápež františek Foto: ,
debata (2)

„Výzvou na rešpektovanie princípov medzinárodného práva vyjadrujem nádej na všeobecnú výmenu všetkých väzňov medzi Ruskom a Ukrajinou,“ povedal asi 30 tisíckam veriacich z balkóna baziliky sv. Petra vo Vatikáne. Jeho prejav bol naživo vysielaný do celého sveta.

Veľkonočná nedeľa je dňom slávenia zmŕtvychvstania ukrižovaného Krista
Video

Vyzval aj na prepustenie rukojemníkov a prímerie v Pásme Gazy, pričom sa očakávajú nové rokovania o prímerí medzi Izraelom a palestínskym hnutím Hamas.

„Opätovne apelujem, aby bol zabezpečený prístup k humanitárnej pomoci do Gazy, a ešte raz vyzývam na rýchle prepustenie rukojemníkov zadržaných 7. októbra a okamžité prímerie v Pásme (Gazy),“ uviedol pápež vo veľkonočnom posolstve.

Na snímke uprostred pápež František v... Foto: TASR/AP, Alessandra Tarantino
Vatikán pápež požehnanie Urbi et Orbi Na snímke uprostred pápež František v centrálnej lóži Baziliky svätého Petra počas požehnania „Urbi et Orbi“ (Mestu a svetu) vo Vatikáne v nedeľu 31. marca 2024.

Pripomenul aj Sýriu, ktorá už trinásť rokov trpí následkami ničivej vojny. Libanon podľa jeho slov zase ničí inštitucionálna bezvýchodisková situácia a hlboká kríza. Pripomenul aj pokrok krajín západného Balkánu smerom k integrácii do európskeho projektu.

Posvätenie veľkonočných jedál v Trebišove
Video

Povzbudil tiež Arménsko a Azerbajdžan, aby s podporou medzinárodného spoločenstva mohli pokračovať v dialógu a dosiahli čo najskôr definitívnu mierovú dohodu.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #pápež František #vojna na Ukrajine #Urbi et Orbi