Netanjahu podstúpil operáciu. Jeho kritikov to neobmäkčilo, pred Knesetom si postavili vyše 100 stanov

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu podstúpil v nedeľu večer úspešnú operáciu hernie (prietrže). Jeho stav je dobrý a po zákroku sa začína zotavovať. Uviedla to agentúra AFP s odvolaním sa na vyhlásenie jeho úradu zverejnené v pondelok po polnoci.

31.03.2024 16:52 , aktualizované: 01.04.2024 16:58
Stan / Kneset / Netanjahu / Foto: ,
Kritici izraelskej vlády si postavili vyše 100 stanov pred budovou parlamentu v Jeruzaleme v pondelok 1. apríla 2024
debata (1)

Lekári objavili prietrž v sobotu pri rutinnej prehliadke a po konzultáciách sa rozhodli, že premiér podstúpi operáciu po skončení svojich pracovných aktivít.

Netanjahuov úrad nekonkretizoval, kde sa hernia nachádzala, najčastejšie v to však býva v oblasti brucha a bokov. Zákrok sa uskutočnil v celkovej anestézii, takže Netanjahua dočasne zastúpil vicepremiér a minister spravodlivosti Jariv Levin.

Netanjahu už takúto operáciu absolvoval v roku 2013. Vtedy sa k svojím premiérskym povinnostiam vrátil hneď na druhý deň. Tentoraz sa uskutočnila v čase, keď je Izrael v Pásme Gazy vo vojne s palestínskym militantným hnutím Hamas, ktorú rozpútal bezprecedentný útok jeho kománd na juh Izraela z vlaňajšieho októbra.

gaza Čítajte viac Gallant: Izrael neukončí vojnu proti Hamasu, kým nebudú oslobodení rukojemníci

Kritici izraelskej vlády si postavili pred budovou parlamentu v Jeruzaleme vyše 100 stanov. Demonštranti stany postavili v rámci štvordňovej protestnej akcie.

Protesty proti pravicovej vláde premiéra Benjamina Netanjahua a postupu vo vojne v Pásme Gazy už prilákali davy ľudí. V nedeľu v Izraeli už druhý deň v poradí protestovali desiatky tisíc ľudí.

Účastníci protestov, ktoré sa konajú pri sídle Knesetu (parlamentu), žiadajú rezignáciu vlády, vypísanie nových volieb a rýchle vysporiadanie sa so situáciu rukojemníkov, ktorých v Pásme Gazy zadržiava palestínske militantné hnutie Hamas.

Netanjahu, ktorý podstúpil v nedeľu úspešnú operáciu hernie (prietrže), však požiadavku predčasných volieb dôrazne odmietol. „Výzvy na voľby teraz, na vrchole vojny, krátko pred víťazstvom, ochromia Izrael najmenej na šesť mesiacov, podľa môjho odhadu dokonca na osem mesiacov,“ uviedol.

Nové voľby by tiež paralyzovali rokovania o prepustení rukojemníkov výmenou za prímerie vo vojne v Pásme Gazy a prepustenie palestínskych väzňov. Netanjahu tvrdí, že to by viedlo k ukončeniu vojny pred dosiahnutím jej cieľov a hralo by to do karát najmä Hamasu. „Nikoho tam nenechám,“ poznamenal na margo izraelských rukojemníkov.

Joe Biden, kampaň 2024 Čítajte viac Biden: Netanjahu svojím prístupom k vojne Izraelu viac škodí, než mu pomáha. Ten kritiku odmietol
1 debata chyba
Viac na túto tému: #Benjamin Netanjahu