USA pošlú Izraelu bomby Mark 84 a 82, dokážu zničiť celé bloky. Izrael chytil sestru politického vodcu Hamasu

USA dodajú Izraela ďalšiu zásielku viacúčelových bômb Mark 84 a Mark 82. Informovala o tom v nedeľu americká spravodajská televízia NBC News s odvolaním sa na dvoch nemenovaných predstaviteľov administratívy prezidenta Joea Bidena.

01.04.2024 05:55 , aktualizované: 15:42
Pásmo Gazy, Izrael, Palestína Foto: ,
Palestínčania pri zničenom dome po izraelských náletoch v meste Chán Junis v južnom pásme Gazy v stredu 22. novembra 2023.
debata (13)

Bomby sú súčasťou zbrojného balíka pre Izrael, ktorý bol schválený pred rokmi, no s dodávkami sa začne až teraz.

Zahŕňa viac ako 1800 bômb Mark 84 s nominálnou hmotnosťou 907 kg a približne 500 neriadených bômb Mark 82 s nominálnou hmotnosťou 230 kg, pričom obe môžu byť upravené na presne navádzané zbrane pomocou navádzacej súpravy, ktorú Izraelu v minulosti poskytli USA, uviedla NBC. Napriek tomu pravdepodobne spôsobujú civilné obete a predpokladá sa, že Izrael ich používa v ofenzíve v Pásme Gazy prebiehajúcej od vlaňajšieho októbra.

„Toto sú bomby, ktoré dokážu zničiť celé bloky,“ povedal o bombách MK84 predstaviteľ administratívy USA.

Izrael dostáva od USA vojenskú pomoc vo výške 3,8 miliardy dolárov ročne. Najnovšia dodávka prichádza v čase, keď americkí predstavitelia uviedli, že Izrael poskytol Washingtonu záruky, že zbrane dodané USA používa v súlade s pravidlami vedenia vojny. Pokračujúce dodávky amerických zbraní Izraelu však čelia doraz väčšej kritike.

Minulý týždeň Bezpečnostná rada OSN schválila symbolickú rezolúciu vyzývajúcu na okamžité prímerie medzi Izraelom a Hamasom. Spojené štáty, ktoré predchádzajúce návrhy rezolúcií vetovali, sa tentoraz zdržali hlasovania.

Zadržali sestru politického vodcu Hamasu

Izraelská polícia v pondelok oznámila, že zadržala sestru politického vodcu palestínskeho militantného hnutia Hamas Ismáíla Haníju. Spravila tak v rámci vyšetrovania terorizmu na juhu Izraela.

Izraelská polícia pre AFP uviedla, že vzala do väzby občianku Izraela Sabah Abdal Salám Haníjovú. Ženu polícia zadržala v meste Tel Ševa v rámci vyšetrovania, do ktorého je zapojená i izraelská tajná služba Šin Bet.

Policajný hovorca potvrdil, že zadržaná žena je sestrou politického vodcu Hamasu, ktorý žije v katarskej Dohe. Zároveň uviedol, že je podozrivá z toho, že udržiava kontakt s členmi Hamasu a z toho, že sa stotožňuje s touto organizáciou a podporuje teroristické činy v Izraeli.

Podľa polície sa v dome 57-ročnej Haníjovej našli dokumenty, mediálny obsah, telefóny a iné dôkazy, ktoré ju spájajú so spáchaním závažnych bezpečnostných priestupkov proti Izraelu.

13 debata chyba
Viac na túto tému: #Izrael #Palestína #USA #Pásmo Gazy #útok na Izrael