768. deň: Kyjev čelí ruským Kinžalom, Iskanderom i Zirkónom. Okupanti zrejme chystajú rozsiahlu ofenzívu

Rusko podľa amerického Inštitútu pre štúdium vojny v závere jari alebo v lete môže podniknúť rozsiahlu ofenzívu v západnej časti Doneckej oblasti. Ukrajinská metropola Kyjev od začiatku roka čelila náletom viac ako 180 ruských rakiet a dronov, vrátane balistických raket Kinžal a Iskander, vypočítala kyjevská vojenská správa. V piatich prípadoch podľa nej na metropolu ruskí okupanti útočili nadzvukovými strelami Zirkón. V Charkove na východe Ukrajiny už ruské ostreľovanie zničilo prakticky všetku kritickú energetickú infraštruktúru.

01.04.2024 07:20 , aktualizované: 21:47
Doneck / UA Vojak / UA Vojaci / UA Armáda / Foto: ,
Ukrajinskí vojaci na frontovej línii v Doneckom regióne
debata (213)

Najdôležitejšie udalosti

  • Vojna na Ukrajine trvá už 768 dní
  • Rusko od januára vyslalo na Kyjev päť hypersonických striel Zirkón, tvrdí Ukrajina
  • ISW: Rusko pravdepodobne chystá ofenzívu v západnej časti Doneckej oblasti
  • Ruský Belgorod pod paľbou, hlásia zranených
Ruská fregata predviedla simulovaný útok Zirkónom - hypersonickou raketou
Video

21:47 Deväť ľudí utrpelo zranenie pri ostreľovaní Belgorodu, ruského oblastného mesta, ktoré leží neďaleko od hraníc s Ukrajinou. Mesto v pondelok opakovane ostreľovali ukrajinskí vojaci z raketometu RM-70 Vampire českej výroby, tvrdí ruské ministerstvo obrany. Podobné tvrdenia účastníkov rusko-ukrajinského konfliktu nemožno vo vojnových podmienkach bezprostredne overiť z nezávislých zdrojov.

RM-70 Vampire Čítajte viac Ruský Belgorod pod paľbou, hlásia zranených. Moskva tvrdí, že mesto ostreľovali z raketometu českej výroby

17:44 Rusko podľa amerického Inštitútu pre štúdium vojny v závere jari alebo v lete môže podniknúť rozsiahlu ofenzívu v západnej časti Doneckej oblasti. Inštitút sa však domnieva, že ruské sily budú pravdepodobne schopné začať koordinovanú rozsiahlu ofenzívu len v jednej operačnej oblasti pre obmedzený počet vojakov.

Inštitút okrem toho dodáva, že ukrajinské sily pravdepodobne v sobotu odrazili mechanizovaný útok ruského práporu pri Avdijivke. Išlo prvý ruský útok na úrovni práporu od októbra minulého roka.

Odrazenie sobotňajšieho útoku je podľa analytikov pozitívnym indikátorom schopnosti Ukrajiny brániť sa pred budúcimi rozsiahlymi ruskými útokmi a pred očakávanou ofenzívou Moskvy v lete tohto roka. (sita, pravda.com.ua)

17:05 V okupovanom Starobilsku na východe Ukrajine dnes vyletel do povetria automobil aj s miestnym hodnostárom Valerijom Čajkom, ktorého Kyjev označil za kolaboranta. Oznámili to ukrajinské a ruské médiá. Správu potvrdil Vladimir Černev, Rusmi dosadený starosta ukrajinského mesta, ktoré leží asi 85 kilometrov od Luhanska a ktoré malo pred vojnou približne 17-tisíc obyvateľov.

Auto vybuchlo asi o pol druhej popoludní blízko miestnej pobočky luhanskej univerzity. Na miesto sa dostavili vyšetrovatelia, kriminalisti, záchranári a príslušníci Ruskej gardy, uviedli ruské médiá.

Zábery z miesta činu na sociálnej sieti zverejnil hovorca ukrajinskej dobrovoľníckej armády Juh Sergej Bratčuk, uviedol server RBK-Ukrajina a pripomenul, že Čajka býval v Starobilsku miestnym zastupiteľom za proruskú Stranu regiónov, než po ruskej invázii na Ukrajinu prešiel na stranu nepriateľa poradcom šéfa okresu. Vlani ukrajinská tajná služba SBU obvinila Čajku z kolaborácie s nepriateľom.

Server RBK-Ukrajina pripomenul sériu atentátov na známych kolaborantov a predstaviteľov ruskej okupačnej správy, napríklad atentát na policajta spolupracujúceho s okupantmi, podniknutý vlani 10. novembra v Mariupole, alebo minulý mesiac v Berďansku útok na ženu pomáhajúcu Rusom usporiadať na okupovaných územiach prezidentské voľby s Vladimirom Putinom v úlohe hlavného favorita. (čtk)

16:26 Rakúsky kancelár Karl Nehammer zvolal na budúci týždeň zasadnutie bezpečnostnej rady krajiny. Spravil tak po tom, čo bol minulý týždeň v Rakúsku zadržaný zamestnanca už zrušenej domácej spravodajskej služby BVT, ktorý je podozrivý zo špionáže.

Nehammer z konzervatívnej Rakúskej ľudovej strany uviedol, že je nevyhnutné zabrániť tomu, aby „ruské špionážne siete“ ohrozovali Rakúsko. Bezpečnostná rada Rakúska sa má preto zísť 9. apríla.

Rakúske úrady zadržali v piatok bývalého zamestnanca už zrušenej domácej spravodajskej služby BVT pre obvinenia zo zneužitia právomoci a tajných spravodajských aktivít v neprospech Rakúska. Viedenská prokuratúra v nedeľu požiadala o vzatie zadržaného do vyšetrovacej väzby. Prokuratúra však neuviedla v prospech akej krajiny muž špionáž vykonával. (dpa, tasr)

16:11 Ukrajinská metropola Kyjev od začiatku roka čelila náletom viac ako 180 ruských rakiet a dronov, uviedla dnes v prehľade uverejnenom na platforme Telegram kyjevská vojenská správa. Ruské sily pritom nasadili aj novú hypersonickú strelu Cirkon (Zirkón).

V Charkove na východe Ukrajiny už ruské ostreľovanie zničilo prakticky každú kritickú energetickú infraštruktúru, oznámil ukrajinskému portálu Liga.net v dnešnom zverejnenom rozhovore starosta mesta Ihor Terechov.

Kyjev je v poslednej dobe opäť terčom rozsiahlejších náletov. Rusko na mesto od začiatku roka vyslalo 116 riadených striel, 48 dronov a najmenej 12 balistických rakiet Kinžal a Iskander, vypočítava kyjevská vojenská správa. V piatich prípadoch podľa nej v metropole Rusi útočili nadzvukovými strelami Zirkón.

Protilodné strely Zirkón sú podľa skorších vyhlásení ruskej armády schopné dosiahnuť až deväťnásobnú rýchlosť zvuku a s doletom od 600 do 1 500 kilometrov môžu zasahovať aj pozemné ciele. Strela nesie bojovú hlavicu s hmotnosťou 300 až 400 kilogramov. Rusko ju má vo svojej výzbroji od minulého januára. (čtk, liga.net, )

11:15 Francúzsko očakáva, že Čína vyšle jasnú správu Rusku v súvislosti s vojnou na Ukrajine. Vyhlásil to v pondelok francúzsky minister zahraničných vecí Stéphane Séjourné po stretnutí so svojím rezortným kolegom v Pekingu.

„Očakávame, že Čína vyšle Rusku veľmi jasnú správu,“ uviedol Séjourné na spoločnej tlačovej konferencii so svojím čínskym náprotivkom Wang Im.

„Sme presvedčení, že nebude dosiahnutý trvalý mier, ak nebude vyjednaný s Ukrajincami… Ak nepríde k uzatvoreniu mieru v súlade s medzinárodným právom, nebudú mať Európania zaistenú bezpečnosť,“ uviedol šéf francúzskej diplomacie. Zároveň dodal, že Čína by mohla zohrať kľúčovú úlohu pri zaistení dodržania medzinárodného prá­va.

Paríž a Peking sa v posledných rokoch usilujú posilniť svoje vzájomné vzťahy. Počas februárového stretnutia v Paríži povedal Wang francúzskemu prezidentovi Emmanuelovi Macronovi, že Čína si váži „nezávislý“ postoj Francúzska. Paríž sa totiž snaží upevniť svoje vzťahy s Čínou v čase, keď sa Európska únia snaží ochrániť pred vznikom priveľkej závislosti na Číne.

Francúzsky minister zahraničných vecí Stéphane... Foto: TASR/AP, Ken Ishii
Stéphane Séjourné / Wang I / Francúzsky minister zahraničných vecí Stéphane Séjourné (vľavo) a jeho čínsky náprotivok Wang I pózujú počas stretnutia v Pelkingu 1. apríla 2024

Séjourné v pondelok v Pekingu zopakoval, že podľa Paríža nie je potrebné odtrhnúť sa od Číny. Poukázal však na potrebu udržiavania ekonomickej rovnováhy, aby boli zaistené „zdravé a udržateľné“ obchodné vzťahy s Čínou.

Wang uviedol, že si váži to, že Francúzsko odmieta oddtrhnutie od Číny. „Verím, že už bolo dokázané a bude sa ďalej dokazovať, že Čína predstavuje pre Európu príležitosť a nie riziko. Sme partneri, nie súperi,“ uviedol Wang.

Séjourného návšteva Pekingu je v poradí už druhou návštevou francúzskeho ministra zahraničných vecí v Číne za menej ako pol roka. Vlani v novembri totiž do Číny vycestovala aj jeho predchodkyňa Catherine Colonnová. Prezident Macron vlani v apríli Čínu taktiež navštívil. Spôsobil však vtedy rozruch svojimi vyjadreniami, že Európa by v konflikte medzi Čínou a Taiwanom nemala nasledovať Spojené štáty. (afp, tasr)

10:37 Ukrajinské vzdušné sily zostrelili v noci na pondelok dva z troch dronov Šáhid, ktoré vypustilo Rusko, oznámila ukrajinská armáda. Generálny štáb ukrajinskej armády neposkytol o nočnom dronovom útoku Ruska vo svojej pravidelnej správe o situácii zverejňovanej na sociálnej sieti Facebook nijaké bližšie informácie.

Ukrajinské ministerstvo energetiky však v samostatnom vyhlásení uviedlo, že pri útoku prišlo k poškodeniu vybavenia v elektrickej rozvodni v Záporožskej oblasti na juhu Ukrajiny. Ministerstvo však nešpecifikovalo druh dronu, ktorý bol pri útoku použitý.

Uplynulá noc na Ukrajine bola pomerne tichá vzhľadom na sériu nedávnych útokov Ruska mierených na ukrajinskú energetickú infraštruktúru. Rusko tento druh útokov posilniť pred vyše týždňom.

Ruské sily totiž 22. marca podnikli jeden z najväčších útokov na ukrajinskú energetickú infraštruktúru od začiatku invázie, ktorý spôsobil veľké škody a vyústil do rozsiahleho výpadku dodávok energií. Minulý týždeň sa potom Rusko naďalej pri útokoch zameriavalo na ukrajinské tepelné a vodné elektrárne. (reuters, tasr)

7:20 Na českú iniciatívu, ktorej cieľom je nákup delostreleckej munície pre Ukrajinu z krajín mimo Európskej únie, už prispeli viaceré štáty, napriek tomu peniaze stále chýbajú. Vyhlásil to nedávno podľa estónskej verejnoprávnej rozhlasovej a televíznej stanice ERR estónsky minister obrany Hanno Pevkur. Okrem toho je podľa Pevkura potrebné navrhovanú muníciu skontrolovať, takže časť z nej sa na front môže dostať až koncom roka.

Podľa posledných informácií bude k dispozícii takmer dvakrát viac nábojov, ako sa pôvodne plánovalo, teda okolo 1,5 milióna kusov granátov, uvádza ERR s odvolaním sa na svoju televíznu stanicu ETV. S návrhom na nákup delostreleckej munície pre Ukrajinu mimo členských štátov únie prišiel český premiér Petr Fiala na mimoriadnom summite EÚ na začiatku februára. Prezident Peter Pavol neskôr na Mníchovskej bezpečnostnej konferencii informoval o možnosti zakúpiť v tretích krajinách 800 000 granátov pre Ukrajincov.

K nákupu sa doteraz pripojila zhruba dvadsiatka krajín od Kanady cez Nemecko, Litvu, Fínsko či Holandsko a Luxembursko až po Island. Minister zahraničných vecí Ján Lipavský minulý týždeň novinárom v Bruseli povedal, že Praha zatiaľ od spojencov získala prostriedky na nákup prvých 300 000 kusov; o ďalších 500 000 kusov sa jedná. Český poradca pre národnú bezpečnosť Tomáš Pojar v polovici marca ČTK povedal, že prvé dodávky v rámci takzvanej českej iniciatívy by mali doraziť na Ukrajinu najneskôr v júni.

„Ak hovoríme o milióne nábojov, ide o tri miliardy eur. Sú rôzne kalibre, tie menšie sú o niečo lacnejšie. Bolo by skvelé, keby sa to všetko podarilo. V súčasnosti možno povedať, že chýba viac peňazí ako nábojov,“ uviedol teraz podľa ERR Pevkur. Chýbajúce peniaze sa podľa neho teraz hľadajú predovšetkým v krajinách severnej a strednej Európy. Francúzsko, ktoré uviedlo, že je pripravené prispieť viac, by sa malo prerokovať osobitne, píše estónska stanica.

Kedy by sa munícia mohla dostať na front, je teraz podľa Pevkura ťažké predvídať. Niektoré náboje by sa tam mohli dostať rádovo v mesiacoch, iné až koncom roka. Podľa Pevkura treba preveriť niektoré granáty od možných partnerov, aby sa zistilo, v akom sú stave a či sú použiteľné.

Taliansky denník Corriere della Sera pred pár dňami napísal, že Česko a ďalších 15 krajín, ktoré sa k iniciatíve pridali, uzavreli zmluvy pre dodávku delostreleckej munície Ukrajine a že sa nakoniec podarilo získať o 200 000 kusov viac, teda milión. Dodávky sa začnú v apríli, napísal denník.

Česká vláda v stredu schválila ďalší príspevok ČR do iniciatívy. Jeho výšku premiér Petr Fiala neuviedol, munícia podľa jeho vyjadrenia dorazí na miesto v rámci týždňov až mesiacov.

© Autorské práva vyhradené

213 debata chyba
Viac na túto tému: #vojna na Ukrajine