Izraelskí vojaci odišli z nemocnice Šifá, palestínske úrady tvrdia, že tam zanechali desiatky mŕtvych Palestínčanov

Desiatky mŕtvych objavili palestínske úrady v nemocnici Šifá v Pásme Gazy po tom, čo zariadenie po zásahu opustili tanky a vozidlá izraelských jednotiek. Uviedlo to pondelok ministerstvo zdravotníctva v Pásme Gazy, ktoré je pod kontrolou palestínskeho hnutia Hamas, napísala agentúra AFP.

01.04.2024 08:54
Šifá Foto: ,
Zranení Palestínčania ošetrovaní v nemocnici Šifá v Gaze po izraelských útokoch 23. októbra 2023
debata (5)

Izraelské jednotky začali raziu v nemocnici pred dvoma týždňami. Podľa novinárov AFP a svedkov na mieste sa z komplexu v pondelok skoro ráno stiahli armádne vozidlá. Izraelská armáda ale zatiaľ stiahnutie nepotvrdila.

„V areáli a v okolí nemocnice Šífa boli nájdené desiatky tiel mučeníkov, niektoré v stave rozkladu,“ uviedlo ministerstvo v tlačovej správe. Vo vyhlásení píše, že izraelské jednotky pri stiahnutí nemocničné budovy zapálili a areál je „značne“ poškodený.

Pásmo Gazy, Izrael, Palestína Čítajte viac USA pošlú Izraelu bomby Mark 84 a 82, dokážu zničiť celé bloky. Izrael chytil sestru politického vodcu Hamasu

Izraelské jednotky vstúpili do nemocnice Šifá, najväčšieho a jedného z mála doteraz funkčných zdravotníckych zariadení na izolovanom palestínskom území, predminulý pondelok. Odvtedy prehľadávali rozsiahly komplex, ktorý je podľa tvrdenia Izraela napojený na sieť podzemných tunelov a slúži ako základňa pre bojovníkov Hamasu a ďalších islamistických skupín. Hamas aj zdravotnícky personál popierajú, že areál nemocnice zneužívajú na vojenské účely.

Razia je súčasťou izraelského ťaženia v Gaze, ktoré reaguje na vlaňajší teroristický útok hnutia Hamas na Izrael, pri ktorom palestínski ozbrojenci zabili takmer 1 200 ľudí a približne 250 osôb uniesli do Gazy. Izraelské odvetné masívne bombardovanie a pozemné operácie si vyžiadali viac ako 32 780 mŕtvych Palestínčanov a spôsobili humanitárnu krízu, ktorá na niektorých miestach už začína prerastať na hladomor.

5 debata chyba
Viac na túto tému: #Izrael #Palestína #Hamas #Pásmo Gazy #útok na Izrael #Šifá