Taliansko chce odoberať deti mafiánom zo Sicílie a Neapola, aby nepodľahli zločinu

Talianske úrady budú hľadať náhradné rodiny pre deti bossov organizovaného zločinu zo Sicílie a Neapola. Cieľom programu, ktorý už 12 rokov funguje v Kalábrii, je roztrhať rodinné väzby mafie a predísť tomu, aby potomkovia nasledovali zločineckú dráhu svojich rodičov, napísala agentúra AFP.

02.04.2024 06:42
debata

Od roku 2012 sa talianska justícia systematicky venuje rodinám popredných postáv kalábrijskej mafie 'Ndrangheta a snaží sa posielať ich deti do náhradných rodín, prípadne im hľadať bezpečné útočisko s ich matkou, ak sa rozhodne opustiť ich otca.

„Učia osemročné deti strieľať. V ôsmich rokoch predávajú crack,“ opísala pomery v mafiánskych rodinách predsedníčka talianskeho parlamentného výboru pre boj s organizovaným zločinom Chiara Colosimová.

V rámci doterajšieho programu nazvaného Liberi di Scegliere (Sloboda voľby) sa podľa sudcu Roberta Di Bellu podarilo nájsť nový domov asi 150 deťom, z toho v 30 prípadoch s nimi z pôvodnej rodiny odišli aj ich matky.

„Je to historický moment v boji proti mafii,“ komentoval minister spravodlivosti Carlo Nordio rozšírenie doterajšej praxe na členov sicílskej organizácie Cosa Nostra a neapolskej Camorry.

Okrem prerušenia rodovej línie mafiánov sudca Di Bella si od programu sľubuje tiež získanie ďalších mafiánov na stranu zákona. Niektorí členovia 'Ndranghety podľa neho začali svedčiť proti svojim kumpánom po tom, ako sa ich deti dostali na bezpečné miesto.

"Rodič je pripravený obetovať život za svojho syna. Pre moje deti a moju ženu som sa rozhodol zmeniť svoj život, "citovala AFP z listu, ktorý jeden z bývalých mafiánov adresoval Di Bellovi.

debata chyba
Viac na túto tému: #Taliansko #mafia