V Pásme Gazy zomrelo sedem humanitárnych pracovníkov, Izrael sa k úderu prihlásil

Pri údere v Pásme Gazy, kde od októbra Izrael bojuje s palestínskym hnutím Hamas, zomrelo v pondelok sedem humanitárnych pracovníkov organizácie World Central Kitchen (WCK). V utorok popoludní izraelský premiér Benjamin Netanjahu uviedol, že úder, ktorý odsúdili viaceré krajiny sveta, vykonala izraelská armáda a že išlo o tragický incident. Medzi zabitými sú občania Británie, Austrálie, Poľska a človek, ktorý mal kanadské aj americké občianstvo. WCK oznámila, že v Pásme Gazy pozastavuje svoju činnosť, ktorá spočíva predovšetkým v distribúcii jedla.

02.04.2024 07:25 , aktualizované: 23:00
izrael, palestína, gaza, humanitárni pracovník Foto: ,
Zrejme izraelský letecký úder zabil v Pásme Gazy viacero medzinárodných humanitárnych pracovníkov. 1. 4. 2024
debata

WCK uviedla, že v pondelok izraelský úder zabil sedem jej pracovníkov, ktorí išli v dvoch obrnených autách označených logom organizácie a v ďalšom vozidle. Hoci bol pohyb konvoja koordinovaný s izraelskou armádou, boli autá zasiahnuté, keď opúšťali sklad v Dajr Balahu, kde pracovníci vyložili viac ako 100 ton humanitárnej potravinovej pomoci dopravenej do Pásma Gazy po mori.

Izraelská armáda vyjadrila úprimnú sústrasť spojeneckým krajinám a sľúbila, že incident vyšetrí nezávislý a profesionálny orgán. Popoludní premiér Netanjahu uviedol, že úder vykonal Izrael. „Bol to tragický prípad, keď naše sily neúmyselne zasiahli nevinných ľudí v Pásme Gazy. To sa vo vojne stáva a my to dôkladne vyšetríme,“ povedal. Hlbokú ľútosť nad smrťou humanitárnych pracovníkov vyjadril izraelský minister zahraničia Jisrael Kac.

Šifá Čítajte viac Izraelskí vojaci odišli z nemocnice Šifá, palestínske úrady tvrdia, že tam zanechali desiatky mŕtvych Palestínčanov

Incident odsúdili Európska únia, Poľsko, Španielsko, Británia, Spojené štáty, Austrália či Cyprus. Naliehavé vyšetrenie okolností úderu požadovali aj poľský minister zahraničia Radoslaw Sikorski či šéf britskej diplomacie David Cameron. Podľa šéfa diplomacie EÚ Josepa Borrella je incident ďalším dôkazom toho, že je nutné okamžité prímerie v Pásme Gazy. „Humanitárni pracovníci musia byť vždy chránení v súlade s medzinárodným humanitárnym právom,“ uviedla vo vyhlásení Európska komisia.

Palestínske hnutie Hamas, ktoré Izrael, Spojené štáty aj EÚ označujú za teroristickú organizáciu, vo vyhlásení uviedlo, že cieľom útoku bolo zastrašiť pracovníkov medzinárodných humanitárnych organizácií a odradiť ich od ich misií.

Izrael Palestína Hamas Vojna humanitárna pomoc Čítajte aj Súdny dvor nariadil Izraelu, aby nebránil humanitárnej pomoci smerujúcej do Gazy

WCK sa po pondelkovom incidente rozhodla pozastaviť svoje aktivity v Pásme Gazy. Spolu so španielskou mimovládnou organizáciou Open Arms organizuje WCK dodávky humanitárnych zásob do Pásma Gazy námorným koridorom z Cypru a na tomto palestínskom území distribuuje jedlo a potraviny. Cyperský prezident Nikos Christodulidis povedal, že koridor bude ďalej fungovať napriek tomu, že WCK dočasne pozastavila činnosť v Pásme Gazy.

Izraelská ofenzíva proti hnutiu Hamas spôsobila humanitárnu krízu, ktorá hrozí prerásť v hladomor. Ministerstvo zdravotníctva v Gaze ovládané hnutím Hamas oznámilo, že od začiatku vojny zomrelo kvôli bojom už najmenej 32 916 Palestín­čanov, z toho 71 za posledných 24 hodín, a 75 494 ďalších Palestínčanov bolo zranených. Pri teroristickom útoku Hamasu na Izrael 7. októbra palestínski ozbrojenci zabili takmer 1 200 ľudí a 250 osôb uniesli do Gazy. Od začiatku súčasnej vojny vlani v októbri podľa výskumnej spoločnosti Aid Worker Security Database zahynulo okolo 200 humanitárnych pracovníkov.

Izrael sa podľa Ruska snaží eskalovať konflikt na Blízkom východe

Rusko obvinilo v utorok Izrael zo snahy o eskaláciu konfliktu na Blízkom východe a pripísalo mu zodpovednosť za „neprijateľný“ útok na iránsky konzulát v Sýrii, pri ktorom prišlo o život najmenej 13 ľudí. TASR informuje podľa agentúry AFP.

Ruský veľvyslanec pri OSN Vasilij Nebenzia na pôde Bezpečnostnej rady OSN (BR OSN) kritizoval „flagrantné porušenie“ suverenity Sýrie. Rusko je podľa neho toho názoru, že „takéto agresívne kroky Izraela“ majú za cieľ ďalšiu eskaláciu konfliktu. „Sú absolútne neprijateľné a musia skončiť,“ vyhlásil Nebenzia.

debata chyba
Viac na túto tému: #Pásmo Gazy #humanitárni pracovníci