Taiwan zasiahlo ničivé zemetrasenie, najsilnejšie za 25 rokov

Počet zranených po najhoršom zemetrasení za posledné štvrťstoročie na Taiwane ďalej narastá. Podľa úradov utrpelo zranenie 1011 ľudí. Zatiaľ sa vie o deviatich mŕtvych, niekoľko desiatok ľudí je stále nezvestných.

03.04.2024 06:00 , aktualizované: 18:16
debata (2)
Pri východnom pobreží Taiwanu udrelo silné...
Pri východnom pobreží Taiwanu udrelo silné...
+6Pri východnom pobreží Taiwanu udrelo silné...

Záchranári ďalej pracujú a stále tiež stúpa počet ľudí, ktorí potrebujú lekársku pomoc. Desiatky robotníkov uviazli v lomoch a niektorí obyvatelia vyliezali z okien poškodených budov. Miestni hasiči uvádzajú deväť obetí, niektorí z nich prišli o život na ulici alebo v tuneloch.

Zemetrasenie sa sústredilo pri prístave Chua-lien na východnom pobreží Taiwanu. V mieste sa niektoré budovy nakláňali do neprirodzených uhlov, pretože mali úplne rozdrvené prízemia.

V 150 kilometrov vzdialenom hlavnom meste Taipei vypadávali dlaždice zo starších budov a školy evakuovali žiakov s prilbami na hlavách. Otrasy zasiahli celý ostrov a zničili množstvo budov.

Záchranári teraz v Chua-liene pátrajú po ľuďoch, ktorí by mohli byť uväznení pod sutinami, a pomocou bagrov stabilizujú poškodené budovy. Počet nezvestných, uväznených alebo uviaznutých ľudí sa často menil, pretože úrady sa dozvedali o ďalších zranených a snažili sa ich nájsť a vyslobodiť.

Podľa národnej hasičskej agentúry malo byť asi 70 robotníkov zasypaných v dvoch kameňolomoch. Ukázalo sa však, že väčšina z nich je v bezpečí, sutiny im len odrezali prístupovú cestu.

Taiwanské úrady predtým oznámili, že stratili kontakt s 50 zamestnancami hotela, ktorí mierili v dvoch minibusoch do ubytovacieho zariadenia v národnom parku Taroko Gorge. Trom z nich sa podarilo dôjsť do hotela pešo, zvyšní sú stále nezvestní.

Zemetrasenie malo podľa americkej geologickej služby USGS silu 7,4 stupňa, taiwanská agentúra pre monitorovanie zemetrasenia určila jeho silu na 7,2 stupňa.

Premiér Fumio Kišida vyjadril na sociálnej sieti X Taiwanu sústrasť a uviedol, že jeho krajina je pripravená poskytnúť ostrovu všetku pomoc.

Úrady uviedli, že toto zemetrasenie a séria následných otrasov boli na tomto ázijskom ostrovnom štáte najsilnejšie za posledných takmer 25 rokov. Otrasy s magnitúdou 7,6 postihli Taiwan v roku 1999. Vyžiadali si približne 2 400 obetí a spôsobili rozsiahle škody.

Japonsko zasiahlo posledné veľké zemetrasenie začiatkom tohto roka. Živel o sile 7,6 stupňa zabil vyše 200 ľudí a spôsobil metrovú vlnu cunami a zosuvy pôdy.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #zemetrasenie #Taiwan