Biden ostro kritizoval zásah konvoja v Gaze, Izrael priznal vážnu chybu

Americký prezident Joe Biden neobvykle ostro skritizoval pondelňajší izraelský zásah konvoja rozvážajúceho potraviny v Pásme Gazy, informovali tlačové agentúry. Vyhlásil, že je "pobúrený a zdrvený" a vyzval Izrael, aby rýchlo vyvodil zodpovednosť za tento útok a nabudúce lepšie chránil humanitárnych pracovníkov. Šéf izraelskej armády krátko predtým priznal, že sa vojsko dopustilo vážnej chyby, ktorá viedla k zabitiu siedmich humanitárnych pracovníkov.

03.04.2024 07:17
gaza, humanitárni pracovníci, WCK Foto: ,
Počas izraelského náletu v Pásme Gazy zahynulo sedem humanitárnych pracovníkov americkej charitatívnej organizácie World Central Kitchen. 2. 4. 2024
debata (1)

Biden sa zaradil medzi západných politikov, ktorí odsúdili izraelskú armádu za zabitie pracovníkov charitatívnej organizácie World Central Kitchen (WCK). Podľa agentúry AP volil ostrejší tón ako pri svojich skorších kritických slovách na adresu Izraela, pre ktorého je Washington kľúčovým spojencom. Incident je podľa šéfa Bieleho domu tragédiou, ktorú musí Izrael rýchlo vyšetriť a vyvodiť zodpovednosť a závery zverejniť.

„Ešte tragickejšie je, že to nie je ojedinelý incident. Tento konflikt je v nedávnej histórii najhorší, čo sa zabitých humanitárnych pracovníkov týka,“ uviedol vo vyhlásení.

izrael, palestína, gaza, humanitárni pracovník Čítajte viac V Pásme Gazy zomrelo sedem humanitárnych pracovníkov, Izrael sa k úderu prihlásil

Náčelník generálneho štábu izraelskej armády Herci Halevi nedlho pred Bidenovou kritikou uviedol, že tragický omyl bol dôsledkom zlej identifikácie cieľa v zložitých nočných podmienkach.

„Bola to chyba, ktorá nasledovala po zlej identifikácii – v noci, počas vojny, za veľmi zložitých okolností. Nemalo sa to stať,“ vyhlásil Halevi bez ďalších podrobností.

Pri útoku na konvoj zahynuli občania Austrálie, Británie a Poľska a tiež Palestínčania a človek s občianstvom Spojených štátov a Kanady. Podľa WCK bol konvoj zasiahnutý vo chvíli, keď opúšťal sklad v Dajr Balahu, kde vyložil viac ako 100 ton humanitárnej potravinovej pomoci dopravenej do Pásma Gazy po mori.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu uviedol, že úder bol tragický a neúmyselný, a izraelská armáda prisľúbila nezávislé vyšetrenie okolností.

Damask / Irán / Raketový útok / Čítajte aj Izrael útočil na iránsky konzulát v Damasku, dvaja iránski generáli sú mŕtvi. Teherán pohrozil odvetou
1 debata chyba
Viac na túto tému: #Izrael #Pásmo Gazy #humanitárni pracovníci #prezident Joe Biden