Botswana pohrozila, že do Nemecka pošle 20-tisíc slonov. Nežartujem, odkázal prezident Masisi

Prezident Botswany Mokgweetsi Masisi v utorok pohrozil, že Nemecku pošle 20-tisíc slonov. Reagoval tak na návrh nemeckého ministerstva životného prostredia na sprísnenie dovozu loveckých trofejí, ktorý je súčasťou boja proti pytliactvu.

03.04.2024 14:21
Mokgweetsi Masisi Foto: ,
Mokgweetsi Erik Masisi
debata (45)

Nemci by mali „žiť spolu so zvieratami tak, ako sa nám to snažia nahovoriť“, povedal Masisi v rozhovore pre nemecký denník Bild. „Toto nie je vtip,“ dodal.

„Radi by sme ponúkli Nemecku takýto dar,“ uviedol prezident s tým, že „nie nebude brať ako odpoveď“. Úsilie v oblasti ochrany prírody podľa jeho slov viedlo k prudkému nárastu počtu slonov v krajine a lov považuje za dôležitý prostriedok na udržanie ich populácie pod kontrolou.

V Botswane v súčasnosti žije asi 130-tisíc slonov. Táto juhoafrická krajina v rámci riešenia tohto problému darovala 8-tisíc slonov Angole a ďalších 500 ponúkla Mozambiku. Stáda slonov spôsobujú v krajine škody na majetku, požierajú úrodu a ohrozujú miestnych obyvateľov, tvrdí Masisi.

Botswana v roku 2014 zakázala lov slonov za účelom trofejí, no v roku 2019 tento zákaz po tlaku miestnych komunít zrušila. Tamojšie úrady v súčasnosti vydávajú ročné kvóty na lov slonov.

Podľa správy organizácie na ochranu práv zvierat Humane Society International z roku 2021 je Nemecko spomedzi krajín EÚ najväčším dovozcom trofejí slonov a poľovníckych trofejí.

Hovorkyňa nemeckého envirorezortu uviedla, že Botswana v súvislosti s návrhom na sprísnenie dovozu loveckých trofejí Berlín neupozornila. „Vzhľadom na alarmujúci úbytok biologickej diverzity je našou osobitnou povinnosťou urobiť všetko pre to, aby bol dovoz poľovníckych trofejí udržateľný a legálny,“ povedala.

archeológ Čítajte viac Archeológovia objavili v Turecku 2800-ročný sloní kel s rytinou sfingy
45 debata chyba
Viac na túto tému: #Nemecko #slon #Botswana