Polícia prehľadávala kancelárie starostu Le Havre a expremiéra Phillippa

Francúzske úrady v stredu prehľadávali priestory radnice mesta Le Havre, v ktorom je starostom expremiér Édouard Phillippe. Ide o súčasť predbežného vyšetrovania súvisiaceho s možnou korupciou a finančnými priestupkami.

03.04.2024 17:27
Édouard Phillippe Foto: ,
Starosta Le Havre a expremiér Édouard Phillippe
debata (3)

Podľa francúzskeho denníka Le Monde sa vyšetrovanie priamo týka Phillipa aj niektorých jeho poradcov. Vyšetrovanie začala francúzska prokuratúra zodpovedná za odhaľovanie závažnej hospodárskej a finančnej kriminality (PNF) pre podozrenia z „nezákonného obchodovania s vplyvom, sprenevery verejných prostriedkov, zvýhodňovania a psychického nátlaku“.

Aj zdroj agentúry Reuters z justičného prostredia, ktorý si neželal byť menovaný, uviedol, že prehliadka je „súčasťou predbežného vyšetrovania začatého v decembri 2023 na základe obvinení z ovplyvňovania, zvýhodňovania, zneužívania verejných prostriedkov a psychického obťažovania“.

Philippova kancelária vo vyhlásení uviedla, že on a jeho tím sú prokurátorom „plne k dispozícii“, aby poskytli všetky pre vyšetrovanie potrebné podklady. Už skôr v rozhovore pre spravodajskú televíziu BFM TV Philippe povedal, že on a jeho tím plánujú vyšetrovateľom ukázať, že „rešpektujeme pravidlá“.

Phillipe rezignoval na post premiéra ešte v roku 2020 pred plánovanou výmenou vládnych funkcií. V tomto roku sa znovu stal starostom Le Havre – priemyselného prístavného mesta na severovýchode Francúzska, v ktorom si vybudoval politickú kariéru.

V súčasnosti je považovaný za potenciálneho nástupcu úradujúceho francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona vo funkcii hlavy štátu. Najbližšie prezidentské voľby sa uskutočnia v roku 2027.

3 debata chyba
Viac na túto tému: #korupcia #Le Havre #Edouard Philippe