Vláda odvolala šéfa dánskej armády. Dôvod súvisí s incidentom v Červenom mori

Dánska vláda odvolala v stredu večer šéfa armády Flemminga Lenftera po tom, čo nenahlásil problémy s protivzdušnou obranou dánskej fregaty, keď sa plavidlo stalo terčom dronového útoku jemenských povstalcov Húsíov minulý mesiac v Červenom mori. Informoval o tom bruselský server Politico.

04.04.2024 12:39
Dánska fregata / Iver Huitfeldt / Foto: ,
Dánska fregata Iver Huitfeldt na námornej základni pri meste Korsoer
debata (1)

Dánsky vojenský spravodajský web OLFI v utorok citoval tajnú správu veliaceho dôstojníka fregaty Iver Huitfeldt, podľa ktorej zlyhal radar protivzdušnej obrany lode, keď na ňu 9. marca zaútočili drony Húsíov, čím sa v nebezpečenstve ocitlo 175 členov posádky. „Tento problém je známy už niekoľko rokov, ale neriešil sa,“ napísal dôstojník v správe.

Podľa neho mala fregata aj problémy s muníciou. Polovica nábojov námorného dela totiž vybuchla krátko po opustení hlavne a nedostala sa do blízkosti útočiacich dronov.

Na húsiovcov poslali USA lietadlovú loď Dwight D. Eisenhower
Video

Minister obrany Troels Lund Poulsen na tlačovej konferencii uviedol, že nebol o incidente informovaný a dozvedel sa o ňom až z médií. „Nebol som oboznámený so správou veliaceho dôstojníka. Šéfovi obrany Flemmingovi Lentferovi už nedôverujem,“ do­dal.

Fregata Iver Huitfeldt, ktorá bola v Červenom mori nasadená v rámci operácie vedenej USA na obranu komerčných lodí proti Húsíom, nakoniec marcový útok odrazila, keď zostrelila štyri bezpilotné lietadlá bez toho, aby došlo k ujme lode alebo posádky.

Húsiovia na plavidlá v Červenom mori začali útočiť vlani v novembri v reakcii na podporu, ktorú podľa nich niektoré krajiny poskytli Izraelu v jeho vojne s palestínskym radikálnym hnutím Hamas v Pásme Gazy.

Lentfera, ktorý bol do funkcie menovaný v októbri 2020, dočasne nahradí Michael Wiggers Hyldgaard, oznámil dánsky minister obrany. Fregata Iver Huitfeldt bola zo svojej misie predčasne odvolaná.

jemen Čítajte viac Húsíovia poškodili ďalšiu obchodnú loď, údajne už disponujú aj hypersonickou raketou
1 debata chyba
Viac na túto tému: #armáda #Dánsko #Červené more #húsíovia #fregata