Rada OSN pre ľudské práva odsúdila Izrael za možné etnické čistky v Gaze

Rada OSN pre ľudské práva (UNHRC) schválila rezolúciu odsudzujúcu Izrael za činy v Pásme Gazy, ktoré možno prirovnať k etnickým čistkám, alebo za použitie hladu ako spôsobu boja. UNHRC tiež vyzýva na zastavenie dodávok zbraní Izraelu a na okamžité prímerie. Dokument podporilo 28 krajín, 13 sa hlasovania zdržalo. Šesť hlasovalo proti, vrátane Spojených štátov alebo Nemecka. Agentúra Reuters píše, že podľa Izraela ide o "prekrútený" text.

05.04.2024 12:14
Tank / Gaza / Foto: ,
Izraelský tank počas operácie na hraniciach s pásmom Gazy, v pozadí zdevastované budovy po izraelských náletoch a bojoch, marec 2024.
debata

V rezolúcii sa uvádza, že „je potrebné nastoliť zodpovednosť za všetko porušovanie medzinárodného humanitárneho práva a ľudských práv, a ukončiť tak beztrestnosť“.

Izrael, Gaya, World Central Kitchen Čítajte viac Kŕmili Gazu, Izrael ich zabil. Vyšetria ich smrť?

Krajiny, ktoré hlasovali za rezolúciu, si tiež robia starosti pre správy o závažnom porušovaní ľudských práv a medzinárodného práva na okupovaných palestínskych územiach. Je podľa nich možné, že sa tam dejú vojnové zločiny a zločiny proti ľudskosti. Vyzývajú na okamžité ukončenie izraelskej blokády Pásma Gazy a na otvorenie hraničných priechodov pre dodávky humanitárnej pomoci. Rezolúcia Izrael odsudzuje za „zámerné skomplikovanie prísunu pomoci a zbavenie civilistov prístupu k základným potrebám potrebným na prežitie, vrátane jedla, vody alebo elektrickej energie“.

Izraelské tanky v uliciach mesta Gaza 14....
Dym stúpa po izraelskom bombardovaní v meste...
+18Palestínčania prehľadávajú trosky budov v meste...

Izraelská veľvyslankyňa pri OSN v Ženeve Meirav Eilonová Šaharová povedala, že UNHRC „už pred dlhou dobou opustila Izraelčanov a obhajuje (teroristickú organizáciu) Hamas“, ktorá ovláda Pásmo Gazy. Diplomatka tvrdí, že na základe prijatej rezolúcie by Izrael nemal „právo chrániť svojich ľudí, zatiaľ čo Hamas môže vraždiť a mučiť nevinných Izraelčanov“.

Izraelský veľvyslanec: Zničenie Hamasu je krok k mieru
Video
Izraelský veľvyslanec na Slovensku Eitan Levon hovorí o reakcii jeho krajiny na útok teroristov z Hamasu.

Spojené štáty, kľúčový spojenec Izraela, vopred sľúbili, že budú hlasovať proti rezolúcii, pretože jej text výslovne neodsudzuje Hamas za útok proti Izraelu z vlaňajšieho 7. októbra ani „nijako nespomína teroristický charakter“ tejto operácie. Hamas na izraelskom území pozabíjal vyše 1 200 ľudí, hlavne civilistov, a stovky ďalších zavliekol do Pásma Gazy ako rukojemníkov.

Deti v Gaze po útoku Izraela

VAROVANIE: Niektoré zábery nie sú vhodné pre citlivé povahy.

Fotogaléria
Wounded Palestinian children receive medical...
Chlapec drží plagát vyzývajúci na ukončenie...
+35Palestínske deti čistia chodník pred domom v...

Washington však zároveň opakovane Izraelu vyčíta, že pri svojej invázii v Pásme Gazy nerobí dosť na ochranu civilistov. Pri izraelských vojenských operáciách na tomto palestínskom území zomrelo podľa tamojšieho ministerstva zdravotníctva kontrolovaného Hamasom vyše 33 000 ľudí.

debata chyba
Viac na túto tému: #Izrael #Palestína #Hamas #Pásmo Gazy