Juhovýchodnú Áziu zasiahla vlna horúčav, zatvárajú školy a usychá úroda

Tisíce škôl na Filipínach zrušili prezenčnú výučbu kvôli neznesiteľnej horúčave. V Indonézii kvôli pokračujúcemu suchu stúpajú ceny ryže. Teplota mora pri Thajsku zase stúpla natoľko, že sa vedci obávajú zničenia koralov.

05.04.2024 17:06
Filípiny Foto: ,
Ľudia vo filipínskom meste Quezon počas horúceho dňa, 5. apríla 2024
debata (1)

Juhovýchodná Ázia teraz zažíva „historickú vlnu horúčav“, keď teploty na začiatku apríla stúpajú bezprecedentne vysoko, napísal spravodajský server The Guardian s odvolaním sa na klimatológa Maximiliana Herreru, ktorý sa zaoberá históriou počasia.

Rekordné teploty boli tento týždeň zaznamenané na monitorovacích staniciach naprieč celou oblasťou, uviedol Herrera. V centrálnej časti Barmy v meste Minpe dosiahla teplota 44 stupňov Celzia, čo je prvýkrát v histórii juhovýchodnej Ázie, kedy teplota vystúpila takto vysoko tak skoro. Na Filipínach teplota na niektorých miestach dosiahla 42 stupňov Celzia.

Šéf OSN: Klimatické zmeny prinášajú skazu. Hlavným vinníkom sú fosílne palivá
Video

Na ďalekom juhu Thajska bolo nameraných 40,2 stupňa, čo je absolútny rekord, a o ešte 0,4 stupňa vyššie vystúpila teplota v západnom Vietname, čo je v tejto ročnej dobe bezprecedentné.

Svetová meteorologická organizácia už minulý mesiac uviedla, že oblasť juhovýchodnej Ázie vo februári zachvátili veľké horúčavy, keď teploty často stúpali až k 30 stupňom, čo je výrazne nad sezónnym priemerom. Organizácia pripisuje horúce počasie klimatickým zmenám spôsobeným ľudskou činnosťou a tiež javu El Niño, ktorý do regiónu prináša teplejšie a suchšie podmienky.

„Miera horúčavy, ktorú zemeguľa zažila v posledných 12 mesiacoch, a to ako na pevnine, tak v oceáne, vedu prekvapila,“ uviedol profesor Benjamin Horton, riaditeľ z observatória v Singapure.

„Vždy sme vedeli, že s rastúcim množstvom skleníkových plynov sa budeme uberať týmto smerom, ale skutočnosť, že v roku 2023 a 2024 prekonávame všetky tieto rekordy, možno trochu predbieha čas,“ poznamenal ďalej. „Nie sme pripravení. Na svete je len veľmi málo miest, ak vôbec nejaké, ktoré sú odolné voči takej horúčave.“

cestovanie, mapa, dovolenka, leto, balenie, mobil, doprava, lietadlo, aplikácie, plánovanie, Čítajte viac Dovolenky v Stredomorí ľudia prestávajú znášať. Treba zmeniť školské rozvrhy, inak turizmus skolabuje
1 debata chyba
Viac na túto tému: #horúčavy #juhovýchodná Ázia