Brusel prisľúbil Arménsku 270 miliónov eur, podporujú ho aj USA. Turecko dvíha varovný prst

Európska únia v piatok prisľúbila Arménsku finančnú podporu vo výške 270 miliónov eur. Pokračujúcu podporu krajine a etnickým Arménom z regiónu Náhorný Karabach potvrdili aj USA. Vyhlásili to predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová a americký minister zahraničných vecí Antony Blinken po piatkovom stretnutí s arménskym premiérom Nikolom Pašinjanom v Bruseli.

05.04.2024 17:22
Nikol Pašinjan / Ursula von der Leyenová /... Foto: ,
Zľava arménsky premiér Nikol Pašinjan, predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová, americký minister zahraničných vecí Antony Blinken a vysoký predstaviteľ EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Josep Borrell počas tlačovej konferencie po stretnutí predstaviteľov USA, EÚ a Arménska, ktorého témou bola podpora Jerevanu, 5. apríla 2024 v Bruseli
debata (37)

„Hodnoty a záujmy Európskej únie a Arménska sa čoraz viac zhodujú,“ uviedla von der Leyenová a pripomenula úsilie bloku pomôcť Arménsku zvýšiť jeho bezpečnostné kapacity.

Pretrvávajúcu podporu v súvislosti s demokratickou a hospodárskou odolnosťou Arménska potvrdil aj Blinken. Dodal, že Washington podporuje úsilie krajiny o väčšiu potravinovú bezpečnosť, digitálnu infraštruktúru a diverzifikáciu jej energetického sektora.

„Naďalej budeme podporovať 100-tisíc etnických Arménov vysídlených z oblasti Náhorného Karabachu. Je to kľúčové pre dlhodobú stabilitu Arménska,“ uzavrel Blinken.

Nikol Pašinjan / Vladimir Putin / Čítajte viac Arménsky premiér Pašinjan uznal bezpečnostnú závislosť od Ruska za strategickú chybu jeho krajiny

Turecko, hlavný podporovateľ Azerbajdžanu, varovalo, že rokovania Arménska s USA a EÚ „podkopávajú neutrálny prístup, ktorý by mal byť základom riešenia zložitých problémov regiónu“.

Arménsko a Azerbajdžan vedú dlhoročný spor o región Náhorný Karabach. Podľa medzinárodného práva patrí Azerbajdžanu, ale obývali ho prevažne Arméni. Väčšina z nich však odtiaľ ušla, keď Azerbajdžan získal spornú oblasť v septembri minulého roka úplne pod svoju kontrolu v rámci rozsiahlej ofenzívy.

Arménsko je spojencom Ruska a tradične najbližším partnerom Moskvy na južnom Kaukaze. Vzťahy oboch strán sa však v posledných mesiacoch prudko zhoršili. Jerevan sa snaží budovať vzťahy so Západom a obviňuje Rusko, že ho nedokázalo ochrániť pred Azerbajdžanom, jeho susedom a dlhoročným rivalom. Zároveň sa dištancuje od vojny Moskvy na Ukrajine.

Nikol Pašinjan Čítajte viac Arménsko pozastavilo členstvo vo vojenskej aliancii vedenej Ruskom
37 debata chyba
Viac na túto tému: #EÚ #USA #Arménsko