„Hodnoty a záujmy Európskej únie a Arménska sa čoraz viac zhodujú,“ uviedla von der Leyenová a pripomenula úsilie bloku pomôcť Arménsku zvýšiť jeho bezpečnostné kapacity.
Pretrvávajúcu podporu v súvislosti s demokratickou a hospodárskou odolnosťou Arménska potvrdil aj Blinken. Dodal, že Washington podporuje úsilie krajiny o väčšiu potravinovú bezpečnosť, digitálnu infraštruktúru a diverzifikáciu jej energetického sektora.
„Naďalej budeme podporovať 100-tisíc etnických Arménov vysídlených z oblasti Náhorného Karabachu. Je to kľúčové pre dlhodobú stabilitu Arménska,“ uzavrel Blinken.
Čítajte viac Arménsky premiér Pašinjan uznal bezpečnostnú závislosť od Ruska za strategickú chybu jeho krajinyTurecko, hlavný podporovateľ Azerbajdžanu, varovalo, že rokovania Arménska s USA a EÚ „podkopávajú neutrálny prístup, ktorý by mal byť základom riešenia zložitých problémov regiónu“.
Arménsko a Azerbajdžan vedú dlhoročný spor o región Náhorný Karabach. Podľa medzinárodného práva patrí Azerbajdžanu, ale obývali ho prevažne Arméni. Väčšina z nich však odtiaľ ušla, keď Azerbajdžan získal spornú oblasť v septembri minulého roka úplne pod svoju kontrolu v rámci rozsiahlej ofenzívy.
Arménsko je spojencom Ruska a tradične najbližším partnerom Moskvy na južnom Kaukaze. Vzťahy oboch strán sa však v posledných mesiacoch prudko zhoršili. Jerevan sa snaží budovať vzťahy so Západom a obviňuje Rusko, že ho nedokázalo ochrániť pred Azerbajdžanom, jeho susedom a dlhoročným rivalom. Zároveň sa dištancuje od vojny Moskvy na Ukrajine.
Čítajte viac Arménsko pozastavilo členstvo vo vojenskej aliancii vedenej Ruskom