Podľa Kupku ruská hackerská kampaň zahŕňala pokusy o útoky na signalizačné systémy ČD. Pripomenul, že predchádzajúce útoky vyradili z prevádzky systémy ČD na predaj cestovných lístkov, takže boli obavy zo zásahu do signalizácie, ktorý by mohol spôsobiť vážne nehody.
Český minister v rozhovore uviedol, že hoci je situácia zložitá, ČD dokážu úspešne odolávať kybernetickým útokom.
Ruské pokusy o destabilizáciu európskej energetickej infraštruktúry sú dobre zdokumentované, ale o zasahovaní do dopravných sietí sa hovorí menej, poznamenal denník The Financial Times
Agentúra Európskej únie pre kybernetickú bezpečnosť (ENISA) zverejnila svoju prvú správu o hrozbách pre dopravu vlani v marci. Uviedla v nej, že dochádzalo k „útokom na železničné spoločnosti s rastúcou mierou, predovšetkým v dôsledku ruskej invázie na Ukrajinu“.
ENISA zaznamenala veľké kybernetické útoky „proruských hackerských skupín“ na železničné spoločnosti v Lotyšsku, Litve, Rumunsku a Estónsku.
Novinky.cz dodali, že pred rastúcim počtom kybernetických útokov v posledných rokoch varovala aj česká agentúra pre kybernetickú bezpečnosť NÚKIB.
FT ďalej uviedol, že Praha vystupuje voči ruským vplyvovým kampaniam čoraz ostrejšie – po tom, čo v roku 2022 schválila zákon, ktorý vláde umožňuje prijímať opatrenia proti zahraničným subjektom podozrivým z porušovania ľudských práv alebo kybernetických zločinov.