Stoltenberg: Z centrály NATO vykázali niekoľkých Rusov v priebehu viacerých rokov

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg nedávno nemeckému denníku Bild povedal, že z centrály Severoatlantickej aliancie v Bruseli bolo pre špionážnu činnosť vykázaných niekoľko ruských zamestnancov. Aliancia v piatok spresnila, že sa tak stalo v priebehu posledných rokov, a nie mesiacov, ako pôvodne uvádzal Bild, uviedla agentúra Reuters.

06.04.2024 06:18
stoltenberg Foto: ,
Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg
debata

Stoltenberg v zmienenom rozhovore uviedol, že NATO „vyhostilo napríklad ruských zamestnancov zo svojej centrály, pretože sme zistili, že vykonávali aktivity, ktoré v skutočnosti neboli diplomatickou, ale špionážnou činnosťou“. Dodal, že „ruské tajné služby pôsobia v európskych krajinách mnoho rokov“, pričom NATO vníma, že sa snažia svoje aktivity zintenzívniť a pozorne ich sleduje.

Stoltenberg v rozhovore pre Bild neuviedol presný časový rámec, kedy malo k vyhosteniam dôjsť. Aliancia spresnila, že mal na mysli posledné roky. Opravu v tomto zmysle vydal aj Bild.

Reuters pripomína, že Severoatlantická aliancia októbri 2021 odobrala akreditáciu ôsmim členom ruskej misie pri NATO na základe podozrenia, že pracovali pre ruské tajné služby. Rusko v reakcii na tento krok bezprostredne na to svoju misiu pri NATO pozastavilo.

debata chyba
Viac na túto tému: #NATO #Jens Stoltenberg