Hamas odmieta ustúpiť od svojich požiadaviek na prímerie v Pásme Gazy

Hnutie Hamas v sobotu uviedlo, že neustúpi od svojich požiadaviek na uzavretie dohody o prímerí v Pásme Gazy. Zároveň potvrdilo, že v nedeľu vyšle svoju delegáciu na rokovania do Káhiry. Informujú o tom agentúry AFP a Reuters.

06.04.2024 17:05
Israel Palestinians Foto: ,
Fotografie ľudí, ktorí boli zajatí a zabití 7. októbra pri cezhraničnom útoku militantov Hamasu na hudobnom festivale Nova, vystavené neďaleko kibucu Reim v Izraeli.
debata

„Hamas potvrdzuje, že sa drží pozície, ktorú prezentoval 14. marca… a z tejto pozície neustúpime,“ uviedlo palestínske hnutie vo vyhlásení. Zároveň zopakovalo svoje požiadavky – „úplné prímerie, stiahnutie okupačných síl z Gazy, návrat vysídlených osôb do ich obydlí, voľný pohyb osôb, poskytnutie pomoci a prístreškov a seriózna dohoda o výmene rukojemníkov“.

Na mierových rokovaniach v Egypte povedie delegáciu Hamasu zástupca šéfa hnutia Chálil Hajja.

Americký prezident Joe Biden pred víkendovými rozhovormi v Káhire požiadal lídrov Egypta a Kataru, aby zabezpečili záväzky Hamasu „súhlasiť s dohodou a dodržiavať ju“, povedal nemenovaný vysokopostavený americký predstaviteľ pre agentúru AFP.

Izrael, Gaya, World Central Kitchen Čítajte viac Kŕmili Gazu, Izrael ich zabil. Vyšetria ich smrť?

Biden vo štvrtok naliehal na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, aby „plne splnomocnil“ svojich vyjednávačov na dosiahnutie dohody.

Izraelská armáda vyzdvihla telo uneseného rukojemníka

Izraelská armáda v noci vyzdvihla telo jedného uneseného rukojemníka v Chán Júnise na juhu Pásma Gazy. Podľa agentúry AFP to uviedla vo svojom dnešnom oznámení a dodala, že muža zabili jeho väzni. Telo patrí Eladovi Kacirovi. V čase, keď ho vlani 7. októbra pri teroristickom útoku palestínskeho hnutia Hamas na Izrael uniesli z kibucu Nir Oz, mal 47 rokov. Podľa armádneho vyhlásenia ho „zabila v zajatí teroristická organizácia Islamský džihád“.

Útočníci v októbri zajali aj Kacirovu matku Hannu, ktorá bola prepustená 24. novembra, keď platilo doteraz jediné prímerie v šesťmesačnej vojne medzi Izraelom a Hamásom. Otca Avrahama Hamas zabil spolu s ďalšími zhruba 1 200 ľuďmi hneď v deň útoku.

Kacir povedal vo videu z 8. januára, ktoré Islamský džihád zverejnil na internete: „Bol som blízko smrti viac ako raz. Je zázrak, že som ešte nažive… Chcem odkázať svojej rodine, že ich mám veľmi rád a že mi veľmi chýba.“

Šifá Čítajte viac Izraelskí vojaci odišli z nemocnice Šifá, palestínske úrady tvrdia, že tam zanechali desiatky mŕtvych Palestínčanov

Kacirovo telo bolo repatriované do Izraela, kde sa uskutočnila formálna identifikácia, uviedla armáda. Rodine vyjadrila najhlbšiu sústrasť.

Izrael vyhlásil za mŕtvych podľa rôznych informačných zdrojov najmenej 35 rukojemníkov z 253 ľudí unesených do Gazy. Podľa palestínskych zdrojov boli niektorí zabití pri izraelských úderoch. Izrael to síce vo viacerých prípadoch potvrdil, ale v iných prípadoch tvrdí, že telá niektorých nájdených rukojemníkov niesli známky toho, že boli zavraždené.

Izrael spustil vojenskú operáciu v Pásme Gazy v reakcii na útok Hamasu na izraelské územie zo 7. októbra, pri ktorom zahynulo vyše 1 150 ľudí a najmenej 250 ďalších bolo podľa izraelských úradov unesených. Odvetné kroky izraelskej armády v Pásme Gazy si odvtedy vyžiadali už viac ako 33 000 obetí, vyplýva z údajov ministerstva zdravotníctva v Gaze.

debata chyba
Viac na túto tému: #Izrael #Hamas #Pásmo Gazy #rukojemník