Na ďalší protivládny protest v Budapešti prišli tisíce ľudí

Pod heslom "Národný pochod a demonštrácia za nové Maďarsko" sa zišli v Budapešti v sobotu popoludní tisíce ľudí, ktorí protestovali proti vláde premiéra Viktora Orbána. Zhromaždenie zorganizoval právnik a niekdajší bruselský diplomat Orbánovej administratívy Péter Magyar.

06.04.2024 20:38
Maďarsko protest protivládny Magyar Foto: ,
Tisíce protestujúcich sa zhromaždili v sobotu 6. apríla 2024 v Budapešti na protivládnej demonštrácii zorganizovanej kritikom premiéra Viktora Orbána a bývalým bruselským diplomatom jeho administratívy Péterom Magyarom.
debata (1)

Dav, ktorý sa vydal so štátnymi vlajkami z Deákovho námestia na Kossuthovo námestie pred budovu parlamentu, skandoval: „Špinavý Fidesz!“, „Nebojíme sa!“, „Orbán, odstúp!“ a ďalšie protivládne heslá.

Mnohí mali na sebe národné červeno-bielo-zelené farby. „To sú národné farby Maďarska, nie vlády,“ povedala Reuters 24-ročná Lejla. Do Budapešti prišla z mesta Šoproň na západnej hranici krajiny.

Traja protestujúci, ktorých oslovila agentúra Reuters, uviedli, že ich Magyar zaujal, pretože mal blízko k Orbánovej vláde a pozná jej fungovanie zvnútra.

Hungary National Day Čítajte viac Politický triler či rodinná dráma? Orbánov režim podrýva exmanžel jeho exministerky

„Vedeli sme, že existuje korupcia, ale on to hovorí ako človek zvnútra a potvrdil nám to,“ povedala agentúre 46-ročná zdravotníčka Zsuzsanna Szigetiová, ktorá bola celá zahalená do maďarskej vlajky. Dodala, že má obavy o školstvo a o zdravotníctvo a obáva sa korupcie. „Verím, že dôjde k zmene,“ uviedla.

„Fidesz zradil vlastných voličov. Táto moc nie je kresťanská, ani konzervatívna, ale ani buržoázna. To, čo vidíme, je posledný zúfalý pokus vládnucej triedy v bezvýchodiskovej situácii udržať si ukradnuté bohatstvo a moc,“ povedal Magyar v prejave pred budovou parlamentu.

Magyar na protest proti praktikám Orbánovej vlády vo februári odstúpil z viacerých funkcií v štátnych podnikoch. Pre verejnosť sa stal známym po vypuknutí aféry okolo amnestie udelenej v kauze týkajúcej sa pedofílie, pre ktorú vo februári odstúpila i maďarská prezidentka Katalin Nováková.

Maďarsko, protest, opozícia, Budapešť Čítajte viac Tisícky Maďarov vyšli do ulíc, kvôli uniknutej nahrávke. Protestovali proti rozsiahlej korupcii vo vláde
1 debata chyba
Viac na túto tému: #Maďarsko #Viktor Orbán #Budapešť #protest