Po policajnej razii na ambasáde prerušilo Mexiko diplomatické vzťahy s Ekvádorom

Mexiko v sobotu oznámilo, že po piatkovej razii polície na veľvyslanectve v Quite prerušilo diplomatické styky s Ekvádorom. Mexiko na svojej ambasáde poskytlo útočisko bývalému ekvádorskému viceprezidentovi Jorgemu Glasovi, obvinenému z korupcie. Informovali o tom agentúry AFP a AP. Generálny tajomník OSN António Guterres je zásahom ekvádorskej polície znepokojený. Nikaragua nasledovala Mexiko a tiež prerušila diplomatické vzťahy s Ekvádorom.

07.04.2024 10:16
Ekvádor Mexiko veľvyslanectvo razia Foto: ,
Ekvádorskí policajti počas razie na mexickom veľvyslanectve v Quite v piatok 5. apríla 2024.
debata

Komunikačné oddelenie ekvádorského prezidenta vo vyhlásení uviedlo, že bývalý viceprezident bol „ekvádorským súdnym systémom odsúdený do väzenia, dnes večer (v piatok) bol zatknutý a umiestnený (do väzenia) na príkaz kompetentných orgánov“.

„Ide o flagrantné porušenie medzinárodného práva a suverenity Mexika. Polícia Ekvádoru násilne vstúpila na naše veľvyslanectvo a zadržala bývalého viceprezidenta tejto krajiny, ktorý bol utečencom a vybavoval si azyl kvôli prenasledovaniu a obťažovaniu, ktorému čelil,“ napísal mexický prezident Andres Manuel Lopez Obrador na sociálnych sieťach.

Ministerka zahraničných vecí Alicia Barcena neskôr na sociálnej sieti X napísala, že Mexiko sa rozhodlo „o okamžitom prerušení diplomatických vzťahov s Ekvádorom“. Udelenie azylu vláda ekvádorského prezidenta Daniela Nobou označila za „nezákonný čin“, pretože Glas bol odsúdený za korupciu a bol naňho vydaný zatykač. Mexiko uviedlo, že udelilo politický azyl „po dôkladnej analýze“ situácie.

Ekvádor, vojak, armáda Čítajte viac V Ekvádore zastrelili vôbec najmladšiu starostku, mala iba 27 rokov

Nikaragua nasledovala v sobotu Mexiko. Vláda nikaragujského prezidenta Daniela Ortegu oznámila po tomto „nezvyčajnom a odsúdeniahodnom“ zásahu, že sa rozhodla „prerušiť všetky diplomatické vzťahy s ekvádorskou vládou“.

Zmienená razia ekvádorskej polície v priestoroch mexickej ambasády, ktoré sa považujú za nedotknuteľné a suverénne územie tejto krajiny, vyvolala v Latinskej Amerike rozsiahlu kritiku. Raziu ostro odsúdili aj Argentína, Brazília, Čile, Kolumbia, Peru, Kuba, Bolívia či Venezuela.

Na incident reagoval aj generálny tajomník OSN António Guterres. Podľa slov jeho hovorcu Stéphana Dujarrica je „znepokojený“ piatkovou raziou ekvádorských bezpečnostných síl na mexickom veľvyslanectve. „Generálny tajomník zdôrazňuje, že porušovanie tejto zásady ohrozuje udržiavanie normálnych medzinárodných vzťahov, ktoré sú rozhodujúce pre rozvoj spolupráce medzi krajinami,“ povedal Dujarric. Dodal, že šéf OSN vyzval Ekvádor aj Mexiko, aby svoje spory riešili pokojne a prejavili voči sebe „umiernenosť“.

daniel noboa, ekvádor Čítajte viac Ekvádor má najmladšieho prezidenta v dejinách — podnikateľa Daniela Nobou

Glas pôsobil v rokoch 2013 až 2017 ako viceprezident ľavicového Rafaela Correu. V novembri si odpykal väzenský trest za korupciu v rozsiahlom škandále s brazílskym stavebným gigantom Odebrecht. Súdy ho tiež odsúdili za spreneveru verejných financií na obnovu po ničivom zemetrasení v roku 2015.

V piatok sa Mexiko sťažovalo na „obťažovanie“ svojho diplomatického zastúpenia v dôsledku zvýšenej prítomnosti polície v okolí svojho veľvyslanectva v Quite. Ekvádor vo štvrtok vyhlásil mexickú veľvyslankyňu Raquel Serur Smekeovú za personu non grata a vyzvala ju, aby krajinu čo najskôr opustila.

debata chyba
Viac na túto tému: #Mexiko #Ekvádor #Nikaragua