Izrael je v Pásme Gazy krok od víťazstva, vyhlásil Netanjahu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v nedeľu uviedol, že Izrael je v Pásme Gazy "krok od víťazstva". Zároveň prisľúbil, že k prímeriu nedôjde, kým hnutie Hamas neprepustí všetkých rukojemníkov, ktorých zajalo počas útoku zo 7. októbra, informuje agentúra AFP.

07.04.2024 16:40
gaza, izrael, tank Foto: ,
Na archívnej snímke z 26. marca 2024 izraelský tank sa nachádza na juhu Izraela na hraniciach s Pásmom Gazy.
debata (4)

„Sme jeden krok od víťazstva. Ale cena, ktorú sme zaplatili, je bolestivá a srdcervúca,“ povedal Netanjahu.

V súvislosti s rokovaniami o prímerí uviedol, že „Izrael je pripravený na dohodu, no nie je pripravený vzdať sa“. „Prímerie nebude bez návratu rukojemníkov. K tomu jednoducho nedôjde,“ zdôraznil.

Israel Palestinians Čítajte viac Hamas odmieta ustúpiť od svojich požiadaviek na prímerie v Pásme Gazy

„Namiesto toho, aby bol medzinárodný tlak zameraný na Izrael, čo len vedie k tomu, že Hamas pritvrdzuje svoje pozície, by mal byť tlak medzinárodného spoločenstva zameraný proti Hamasu. To urýchli prepustenie rukojemníkov,“ povedal izraelský premiér.

Izrael sa stiahol

Izraelská armáda stiahla všetky pozemné jednotky z južnej časti Pásma Gazy. Ako referuje web news.sky.com s odvolaním sa na The Times of Israel, udialo sa tak po štyroch mesiacoch bojov v oblasti mesta a priľahlého utečeneckého tábora Chán Júnis. V oblasti zostane akurát jedna brigáda, ktorej úlohou je zabezpečiť „koridor Netzarim“, ktorý rozdeľuje Pásmo Gazy.

Izrael, Gaya, World Central Kitchen Čítajte viac Kŕmili Gazu, Izrael ich zabil. Vyšetria ich smrť?

Izrael plánoval pozemnú inváziu do južného mesta Rafah, kde sa ukrýva viac ako polovica z 2,3 milióna obyvateľov Pásma Gazy, pričom tvrdil, že toto mesto je poslednou baštou militantov z Hamasu. Izraelská armáda však bola varovaná pred „katastrofálnymi následkami“, ak by pokračovala v pozemnej invázii. Zatiaľ nie je jasné, či stiahnutie jednotiek oddiali inváziu izraelskej armády.

Izrael čelil medzinárodnej kritike v súvislosti s pondelkovým útokom izraelskej armády v Pásme Gazy, pri ktorom zahynuli siedmi humanitárni pracovníci organizácie World Central Kitchen (WCK), pripomína AFP.

4 debata chyba
Viac na túto tému: #Izrael #Hamas #Pásmo Gazy #Benjamin Netanjahu