Egyptské médiá hlásia pokrok v rokovaniach o prímerí v Gaze, Hamas to popiera

Nemenovaný predstaviteľ palestínskeho radikálneho hnutia Hamas agentúre Reuters povedal, že rokovania o prímerí v Pásme Gazy nepokročili, keďže Izrael nezmenil svoje stanovisko. Zdroj z militantnej skupiny sa vyjadril po tom, ako egyptská štátna televízia AlQahera News s odvolaním sa na nemenovaný vysokopostavený egyptský zdroj uviedla, že rokovania o prímerí v Pásme Gazy pokročili a že všetky strany našli zhodu na základných bodoch. Žiadna z delegácií na rokovaní v Káhire túto správu však ihneď nepotvrdila, poznamenala agentúra Reuters.

08.04.2024 14:53
Israel Palestinians Gaza rafah Foto: ,
Palestínsky chlapec sedí pred obytnou budovou zničenou pri izraelskom útoku v Rafahu v pásme Gazy.
debata

Izrael a radikálne hnutie Hamas za sprostredkovanie Egypta, Kataru a Spojených štátov o možnom zastavení bojov rokujú mesiace a v egyptskej metropole sa v nedeľu konalo ďalšie kolo rokovaní. Podľa informácií denníka Haarec sa očakávalo, že Američania prídu s novým návrhom zahŕňajúcim ústupky na oboch stranách vrátane prepustenia rukojemníkov, ktorých drží Hamas.

AlQahera News uviedla, že delegácie Hamasu a Kataru už Káhiru opustili a vrátia sa do dvoch dní k rokovaniam o finálnej dohode. Žiadne oficiálne oznámenie o vývoji v prvých hodinách po zverejnení správy neprišlo.

Signály o pokroku sa však objavovali aj v izraelských médiách. „Tentokrát je to iné. Sme najbližšie k dohode o mesiaci,“ citovala televízia Channel 12 nemenovaný zdroj oboznámený s priebehom rokovaní. Správa televízie pritom vývoj spájala s tlakom, ktorý na delegácie vyvíjajú USA. Iný izraelský činiteľ ale serveru Ynet povedal, že v tejto chvíli „nevidí dohodu na obzore“, keďže medzi oboma stranami stále panujú veľké nezhody.

Taktiež predstaviteľ Hamasu, ktorý si neželal byť menovaný, agentúre Reuters povedal, že „zatiaľ k žiadnemu pokroku nedošlo“. „Postoj okupácie sa nezmenil, a teda v káhirských rokovaniach nezaznelo nič nové,“ povedal.

Izraelské tanky v uliciach mesta Gaza 14....
Dym stúpa po izraelskom bombardovaní v meste...
+18Palestínčania prehľadávajú trosky budov v meste...

Vojna trvá už šesť mesiacov

Vojna v Gaze trvá už šesť mesiacov. Hamas, ktorý USA či Európska únia považujú za teroristickú organizáciu, 7. októbra zaútočil na komunity v južnom Izraeli, pričom jeho bojovníci zabili 1 200 ľudí a ďalších asi 250 uniesli. Izrael potom začal masívne bombardovanie husto zaľudnenej Gazy a neskôr aj pozemnú ofenzívu. Pokračujúce boje podľa úradov kontrolovaných Hamasom zabili vyše 33 000 Palestín­čanov.

gaza, izrael, tank Čítajte viac Izrael je v Pásme Gazy krok od víťazstva, vyhlásil Netanjahu

Západní predstavitelia volajú po dohode na prímerí, ktorá by viedla k prepusteniu zvyšných rukojemníkov a zvýšeniu prísunu humanitárnej pomoci do vojnou sužovanej oblasti. Rokovania však v posledných týždňoch stagnovali a Hamas pred víkendom dal najavo, že stále trvá na požiadavke úplného stiahnutia Izraelčanov z Gazy.

Izrael, Gaya, World Central Kitchen Čítajte viac Kŕmili Gazu, Izrael ich zabil. Vyšetria ich smrť?

Izrael v nedeľu oznámil stiahnutie takmer všetkých pozemných jednotiek z juhu Pásma s vysvetlením, že vojaci sa stiahli, aby sa pripravili na ďalšie operácie. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu medzitým uviedol, že podmienkou pre prímerie je prepustenie rukojemníkov.

Hamas pol roka po útoku na izraelskom území stále väzní asi 130 unesených ľudí. Po dohode o ich prepustení volajú aj Izraelčania pri pravidelných manifestáciách. V nedeľu sa na takomto zhromaždení v Jeruzaleme zišli tisícky ľudí, za prepustenie rukojemníkov demonštrovali tiež ľudia v New Yorku.

Do Gazy sa v nedeľu dostalo zatiaľ najviac kamiónov s pomocou

Kontrolami na hraniciach Pásma Gazy v nedeľu prešlo vyše 300 kamiónov s humanitárnou pomocou vrátane 228 naložených jedlom. Uviedol to úrad COGAT spadajúci pod izraelské ministerstvo obrany. Do Gazy sa tak podľa neho pozemnou cestou dostalo najviac pomoci za jeden deň od začiatku izraelského ťaženia v reakcii na teroristický útok hnutia Hamas zo 7. októbra.

Správa prichádza po nespočetnom množstve apelov od západných činiteľov o potrebe zvýšiť prísun humanitárnej pomoci na palestínske územie s viac ako dvoma miliónmi obyvateľov. Napríklad predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová minulý mesiac uviedla, že ľudia v Gaze potrebujú asi 500 kamiónov denne.

„322 kamiónov s humanitárnou pomocou dnes prešlo inšpekciou a bolo presunutých do Gazy,“ uviedol COGAT, ktorý má na starosti civilnú politiku Izraela na okupovaných palestínskych územiach. Potraviny viezlo podľa vyhlásenia 228 kamiónov.

"Toto je najvyšší počet kamiónov s pomocou presunutých do Gazy počas jediného dňa od začiatku vojny. Nie je žiadny limit na množstvo pomoci, ktorá môže byť sprostredkovaná pre civilistov v Gaze, "dodal COGAT.

Medzi zbraňami Hamasu našli aj košickú EČV. Video izraelskej armády
Video

Po šiestich mesiacoch vojny Izraelčanov proti Hamasu panuje v Gaze vážny nedostatok potravín, niektorí pozorovatelia už hovoria o hladomore, najmä na severe územia. Pozemné hraničné priechody kontroluje Izrael, ktorý čelí podozreniu, že vo vojne využíva hlad ako zbraň. Charitatívna organizácia World Central Kitchen, ktorá v oblasti vo veľkom sprostredkovala potraviny, minulý týždeň svoju činnosť pozastavila po tom, ako Izraelčania pri sérii úderov zabili sedem jej pracovníkov.

Izrael útok označil za chybu a po medzinárodnej kritike oznámil, že znovu otvorí hraničný priechod Erez do severnej časti Pásma Gazy a dočasne využije svoj prístav Ašdod na prepravu pomoci.

debata chyba
Viac na túto tému: #Izrael #Palestína #Hamas #Pásmo Gazy