ČR zaznamenala prvý tropický deň, v Českých Budejoviciach namerali 30,9 stupňa

Česká republika v nedeľu zaznamenala prvý tropický deň tohto roka. Na stanici České Budějovice, Rožnov namerali 30,9 stupňa Celzia, informuje TASR podľa spravodajského servera Novinky.cz a Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

08.04.2024 09:23
debata
Počasie na týždeň: Vysoké teploty počas týždňa zmierni ochladenie
Video

Tropický deň je v meteorologickej terminológii deň, počas ktorého teplota vzduchu dosiahne 30 alebo viac stupňov Celzia. Na stanici Praha-Komořany zaznamenali 30,6 stupňa Celzia a v meste Čáslav v Stredočeskom kraji 30,1 stupňa, oznámil ČHMÚ.

Doteraz najskorší tropický deň v ČR zaznamenali 17. apríla 1934, keď 30 stupňov Celzia namerali na staniciach v Kutnej Hore Vlašime a Českom Brode v Stredočeskom kra­ji.

Tzv. letný deň, keď teplota dosiahne 25 alebo viac stupňov Celzia, zaznamenali v nedeľu na viac než polovici meracích staníc. ČHMÚ takéto teploty namerané počas prvého aprílového týždňa označil za mimoriadne.

Teplé počasie má podľa meteorológov v ČR pretrvať aj počas najbližších dní a denné teploty do utorka večera budú dosahovať 27 až 28 stupňov Celzia. V stredu však nastane výrazné ochladenie a očakávajú sa teploty okolo 11 až 15 stupňov. Cez víkend by sa malo opäť otepliť.

debata chyba
Viac na túto tému: #tropický deň