Netanjahu: Dátum útoku na Rafah je stanovený

Izraelská vláda už má stanovený dátum začatia operácie v Rafahu, povedal dnes jej predseda Benjamin Netanjahu bez toho, aby to bližšie špecifikoval. Krátko predtým Biely dom uviedol, že USA nemajú indície, že by operácia v tejto oblasti na juhu Pásma Gazy mala začať "bezprostredne". Podľa Bieleho domu Izrael amerických predstaviteľov uistil, že s operáciou nezačne skôr, než sa uskutočnia americko-izraelské rokovania o tejto záležitosti.

08.04.2024 20:28
Izrael / Tank / Pásmo Gazy / Gaza / Foto: ,
Izraelské tanky na hraniciach s Pásmom Gazy, 8. apríla 2024
debata (2)

Netanjahu vo videovyhlásení zopakoval, že cieľom jeho vlády je úplné víťazstvo nad palestínskym hnutím Hamas. A dodal, že také víťazstvo nemožno dosiahnuť bez vstupu do Rafahu. „To sa stane, máme už dátum,“ uviedol Netanjahu bez ďalších podrobností.

Izraelská armáda tvrdí, že Rafah je poslednou baštou Hamasu, a preto aj tam musí vykonať pozemnú operáciu. Medzinárodné spoločenstvo aj Spojené štáty sú ale proti rozsiahlej operácii v oblasti, kam sa pred bojmi uchýlilo 1,4 milióna Palestínčanov. USA už niekoľko týždňov vyzývajú Izrael, aby operáciu nezačínal, kým nezabezpečí bezpečnú evakuáciu tamojších civilistov.

Izrael je vo vojne. Na túto chvíľu cvičil s Američanmi
Video

Oblasť Rafahu izraelská armáda v menšom rozsahu ostreľuje už niekoľko mesiacov, teraz tam ale zrejme plánuje veľkú pozemnú operáciu, akú viedla od konca vlaňajšieho októbra v ostatných častiach Pásma Gazy. V nedeľu Izrael oznámil, že stiahol takmer všetky pozemné jednotky z juhu Pásma Gazy. Minister obrany Joav Gallant povedal, že vojaci sa stiahli, aby sa pripravili na ďalšie operácie.

Israel Palestinians Gaza rafah Čítajte viac Egyptské médiá hlásia pokrok v rokovaniach o prímerí v Gaze, Hamas to popiera

Poradca pre národnú bezpečnosť a komunikáciu Bieleho domu John Kirby dnes uviedol, že americkí predstavitelia dúfajú v rokovania s tými izraelskými na budúci týždeň. Hovoriť by s nimi chceli práve o pozemnej operácii v Rafahu. Rokovať obe strany mali už predminulý týždeň, Izrael rozhovory ale zrušil po tom, čo sa USA v Bezpečnostnej rade OSN zdržali hlasovania a umožnili tak schválenie prvej rezolúcie Bezpečnostnej rady vyzývajúcej v Pásme Gazy na prímerie.

Tank Čítajte viac Rusko a Čína zamietli v Bezpečnostnej rade OSN návrh USA žiadajúci prímerie v Gaze

Agentúra AP dnes s odvolaním sa na nemenovaného izraelského predstaviteľa informovala, že izraelské ministerstvo obrany vyhlásilo výberové konanie na nákup 40-tisíc stanov. Vo februári sa v médiách objavili správy, že izraelská vláda chystá stanové tábory na pobreží Pásma Gazy, kam by Palestínčanov z Rafahu premiestnila.

gaza, izrael, tank Čítajte viac Izrael je v Pásme Gazy krok od víťazstva, vyhlásil Netanjahu
2 debata chyba
Viac na túto tému: #Izrael #Hamas #Pásmo Gazy #Benjamin Netanjahu