Izraelská armáda prvýkrát použila námorný obranný systém C-Dome

Izraelská armáda v utorok uviedla, že na bojovej lodi prvýkrát použila svoj obranný systém C-Dome proti "podozrivému" cieľu, ktorý vstúpil do izraelského vzdušného priestoru neďaleko mesta Ejlat na juhu krajiny.

09.04.2024 06:23
debata (2)
Izrael je vo vojne. Na túto chvíľu cvičil s Američanmi
Video
Po útoku teroristov z Hamasu USA vyslali k Izraelu lietadlovú loď Gerald R. Ford. Izrael s Američanmi dlhodobo cvičí práve na takéto situácie. Tento rok to boli napríklad manévre Juniper Oak. Zdroj: IDF

Systém C-Dome je námorná verzia izraelského systému protivzdušnej obrany Železná kupola, ktorý krajinu chráni pred raketovými útokmi.

Izraelské obranné sily (IDF) zaznamenali podozrivý vzdušný objekt vo vzdušnom priestore Izraela v pondelok večer, priblížili vo vyhlásení. „Cieľ bol úspešne zachytený námorným obranným systémom C-Dome,“ dodali. Zranenia ani škody neboli hlásené.

Hovorca IDF nevedel pre AFP s určitosťou potvrdiť, či bol „podozrivý“ cieľ dron. Povedal však, že išlo o prvé „operačné použité systému C-Dome“.

Lídri varovali Izrael pred dôsledkami útoku na Rafah

Lídri Francúzska, Egypta a Jordánska v pondelok varovali Izrael pred nebezpečnými dôsledkami chystanej izraelskej ofenzívy v meste Rafah na juhu Pásma Gazy.

„Varujeme pred nebezpečnými dôsledkami izraelskej ofenzívy na Rafah, kde našlo útočisko viac ako 1,5 milióna palestínskych civilistov,“ uviedli v spoločnom vyhlásení francúzsky prezident Emmanuel Macron, jordánsky kráľ Abdalláh II. a egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí.

Izrael / Tank / Pásmo Gazy / Gaza / Čítajte viac Netanjahu: Dátum útoku na Rafah je stanovený

„Takáto ofenzíva prinesie len viac smrti a utrpenia, zvýši riziká a dôsledky masového násilného vysídlenia obyvateľov Gazy a hrozí regionálnou eskaláciou,“ dodali.

Lídri zároveň žiadali, aby bola „bez ďalšieho odkladu plne implementovaná“ rezolúcia Bezpečnostnej rady OSN vyzývajúca na okamžité prímerie v Pásme Gazy. V súlade s danou rezolúciou požadovali aj prepustenie všetkých rukojemníkov, ktorých hnutie Hamas unieslo pri útoku na Izrael zo 7. októbra.

Israel Palestinians Gaza rafah Čítajte viac Egyptské médiá hlásia pokrok v rokovaniach o prímerí v Gaze, Hamas to popiera

„Vojna v Gaze a katastrofálne humanitárne utrpenie, ktoré spôsobuje, sa musia okamžite skončiť,“ zhodli sa lídri vo vyhlásení, ktoré zverejnili francúzske, americké, jordánske a egyptské médiá.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu predtým v pondelok oznámil, že bol stanovený dátum ofenzívy v meste Rafah, ktorý však nespresnil. Zopakoval, že Izrael musí do Rafahu vyslať pozemné sily, pretože je to dôležité pre jeho víťazstvo vo vojne s palestínskym hnutím Hamas. Spojené štáty v reakcii uviedli, že s útokom na Rafah nesúhlasia.

Pápež František sa stretol s príbuznými rukojemníkov zadržiavaných Hamasom

Pápež František sa v pondelok stretol s príbuznými rukojemníkov, ktorých militanti hnutia Hamas zajali pri útoku na Izrael zo 7. októbra 2023.

Vatikán zverejnil zo stretnutia fotografie, na ktorých príbuzní niekoľkých rukojemníkov sedia v polkruhu pred pápežom v jeho súkromnej knižnici v Apoštolskom paláci. Izraelčania držali v rukách fotografie s menami svojich zajatých príbuzných.

Nešlo o prvú takúto audienciu. František sa stretol s Izraelčanmi, ktorých príbuzných zadržiava Hamas v Pásme Gazy, aj vlani v novembri. Neskôr absolvoval schôdzku s Palestínčanmi, ktorých príbuzní utrpeli ujmu počas konfliktu na Blízkom východe.

Pápež vyzval na okamžité prepustenie rukojemníkov a na pokoj zbraní v Pásme Gazy, ako aj na urýchlené poskytnutie humanitárnej pomoci pre zúfalých Palestínčanov.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #Izrael #Palestína #Hamas