Tým, „ktorí nás už chceli pochovať“, Kaczyński po ohlásení predbežných výsledkov volieb podľa portálu Polsatnews.pl zacitoval okrídlené slová amerického spisovateľa: „Ako raz povedal Mark Twain: Správa o mojej smrti je trochu predčasná.“
Holé čísla skutočne hovoria v prospech kontroverzného veterána poľskej politickej scény a jeho strany. Prvé miesto vo voľbách do sejmíkov, vojvodských zastupiteľstiev, patrí PiS-u, za ktorý hlasovalo 34,27 percenta voličov. Občianska koalícia (KO) vedená premiérom Tuskom skončila druhá so ziskom 30,59 percenta hlasov. Za ňou s veľkým odstupom skončila Tretia cesta predsedu Sejmu Szymona Holowniu s vyše 14 percentami hlasov. Štvrtá je krajne pravicová Konfederácia a piata Nová ľavica, obe s približne sedempercentnou podporou.
Kaczyński po dlhom čase znova sršal sebavedomím: „Tento výsledok ukazuje, že dnes by sme v parlamentných voľbách mohli dosiahnuť výrazne viac, možno by sme získali aj moc. Ale do volieb ešte zostávajú viac ako tri roky, takže musíme najskôr vyhrať európske voľby, to bude prvé, a potom sa pripraviť a vyhrať prezidentské voľby. Až nakoniec budú parlamentné voľby,“ citoval lídra PiS portál 300polityka.pl.
To, že Kaczyńského a jeho stranu by bolo predčané odpisovať, pripúšťajú aj jeho kritici. „Tak ako v Amerike nezmizol trumpismus po Trumpovej prehre v prezidentských voľbách, nezmizol pisizmus v Poľsku po tom, čo Koalícia 15. októbra odstavila PiS od moci,“ napísal na bývalom Twitteri (X) katovický viceprimátor Jarosław Makowski.
„Bez dobrého vzdelania, bez vysokej kultúry, bez dôveryhodných verejných médií – a teda bez práce na poľskej duši bude pisizmus stále striehnuť za každým rohom,“ dodal Makowski.
Pre Kaczyńského je obzvlášť dôležité, že zostal lídrom najsilnejšej strany krajiny. Napriek očakávaniam v Tuskovom tábore KO nedokázala knockoutovať PiS. Kaczyńského strana napriek tomu, že za posledné mesiace prišla o svoju dlho budovanú kontrolu nad štátnymi médiami a justíciou, si prekvapujúco udržala mocenskú základňu, a to predovšetkým vďaka podpore, ktorej sa stále teší na vidieku a v menších mestách.Z tohto pohľadu má Kaczyński oprávnený dôvod tešiť sa z udržania si formálneho volebného prvenstva. Na druhej strane však PiS zo svojich niekdajších pozícií očividne ustupuje. V predchádzajúcich voľbách do miestnych a regionálnych samospráv sa Kaczyńského strana umiestnila na prvom mieste v deviatich zo 16 vojvodstiev, v tých terajších už len v šiestich. A zdá sa, že kontrolu si udrží (samostatne alebo spolu s Konfederáciou) iba v piatich vojvodských sejmíkoch vo svojej tradičnej bašte na juhovýchode Poľska.
Navyše voľby primátorov veľkých miest sa skončili pre PiS úplným a vopred predvídateľným neúspechom. Vo Varšave a Gdansku už v prvom kole vyhrali kandidáti Tuskovej strany, v Krakove a Vroclavi sa zástupcovia PiS do druhého kola volieb ani nedostali.
I preto aj šéf KO mal dôvod byť vcelku spokojný. Išlo podľa neho v podstate o akúsi reprízu parlamentných volieb. Tuskova strana sa vtedy tiež umiestnila na druhom mieste, no spolu s dvomi koaličnými partnermi dokázala získať väčšinu v Sejme a odstaviť PiS od moci.
„Čo ma teší?,“ položil premér rečnícku otázku na bývalom Twitteri (X) a ihneď si odpovedal: „Systematické dobiehanie strát: sedem bodov v roku 2018, päť v roku 2023, dva dnes,“ zosumarizoval klesajúce zaostávanie za PiS a k výpočtu úspechov dodal: „Rekordné víťazstvo v mestách. Prevaha v sejmíkoch.“ Tusk ale spomenul aj to, s čím nie je spokojný: „Čo ma znepokojuje? Demobilizácia najmä medzi mladými ľuďmi, neúspech na východe a na vidieku. Záver pre nás? Nefňukajme! Pustime sa do práce!“ uzavrel.
Tusk správne postrehol, že problémom jeho strany bolo, že veľa poľských voličov po rekordnej mobilizácii v parlamentných voľbách vlani v októbri (účasť bola takmer 75 %) komunálne voľby ignorovalo. V uplynulú nedeľu prišlo k urnám len asi 51 percent oprávnených voličov.
Čítajte viac Poľská opozícia zvíťazila v regionálnych voľbách, mocensky si však pohoršilaAnalytici upozornili, že volebná aktivita bola nižšia na západe Poľska, kde má Tuskova strana tradične silnejšie pozície, a u mladých voličov (účasť Poliakov do 30 rokov v parlamentných voľbách bola 71 %, kým teraz ich prišlo k urnám len 39 % ).
„Možno voliči demokratických strán usúdili, že 15. októbra (v parlamentných voľbách) ,zachránili demokraciu v Poľsku', splnili si občiansku povinnosť a 7. apríla môžu stráviť teplú nedeľu oddychom namiesto státia v rade k volebnej urne,“ napísal na Facebooku publicista Jakub Majmurek.
Ini pozorovatelia pripúšťajú aj iné dôvody nenaplnených ambícií KO. Napríklad oneskorenie súčasnej vlády pri presadzovaní novej, liberálnejšej legislatívy o interrupciách mohlo podľa nich demotivovať mladé ženy od účasti na voľbách.
Ďalším dôležitým výsledkom týchto volieb pre Poľsko je presvedčivé víťazstvo súčasného primátora Varšavy Rafała Trzaskowského už v prvom kole, v ktorom získal nadpolovičnú väčšinu hlasov.
Tento populárny 52-ročný politik je jedným z hlavných uchádzačov z radov vládnucej koalície o prezidentskú nomináciu do budúcoročných volieb. „Výrazný výsledok, takmer 60 percent hlasov, ktorý dosiahol v konkurencii ťažkých súperov, určite posilní jeho východiskovú pozíciu pred prezidentským súbojom,“ poznamenal spravodajský portál BBC.
Finále miestnych volieb sa uskutoční o dva týždne tam, kde ani jeden kandidát na starostu nezískal nadpolovičnú podporu. Začiatkom júna pôjdu Poliaci k urnám znova, aby si spolu s občanmi ďalších 26 krajín EÚ zvolili poslancov do Európskeho parlamentu. Výsledky terajších volieb do samospráv určite ovplyvnia konfiguráciu politických síl pred eurovoľbami, predpovedajú experti.
„Občianska koalícia a ľavica zjavne odštartujú diskusiu o možnom zjednotení pred eurovoľbami. Takéto myšlienky zazneli už pred touto kampaňou, ale Tuskova strana spojenectvo odmietla,“ pripomína BBC a dodáva: „Ak by k tomuto spojeniu došlo, možno by sa PiS nepodarilo získať symbolické prvé miesto vo voľbách.“
Čítajte viac Kaczyňski tvrdí, že Tuska by mali súdiť za kroky poľskej vládyV predvečer európskych a prezidentskych volieb bude zrejme aj PiS pracovať na rozšírení politického tábora. V každom prípade v noci po voľbách Kaczyński hovoril o vytvorení „veľkej koalície, ktorá zvíťazí.“
Háčik je však v tom, že koaličný potenciál Kaczyńského strany je výrazne obmedzený. Koalíciu môže vytvoriť nanajvýš s krajne pravicovou Konfederáciou, s ktorou demokratické strany akúkoľvek spuluprácu odmietajú.
Kaczyński ale nie je vyberavý, myslí si zástupca šéfredaktora denníka Gazeta Wyborcza Roman Imielski: „Už v minulosti ukázal, že pre moc urobí čokoľvek. Dokonca vstúpi do spojenectva s protieurópskou a protiukrajinskou skupinou, v ktorej sú aj ľudia s proputinovskými, fašistickými a antisemitskými názormi.“