Pre vývoj na Slovensku bolo v Bruseli horúco: Fico ženie krajinu do ruského područia. Robíte z neho démona, oponuje Nevedalová

Europoslanci sa vo štvrtok počas rozpravy v Bruseli dostali do sporu ohľadom stavu právneho štátu a slobody médií na Slovensku. Slovenskí vládni poslanci kroky premiéra Roberta Fica obhajovali, podľa opozície naopak Fico podkopáva právny štát, ženie Slovensko do náruče Ruska a navyše tak hrozí, že Bratislava príde o peniaze z Európskej únie.

11.04.2024 06:00 , aktualizované: 13:11
debata (46)

Eurokomisár pre otázky spravodlivosti Didier Reynders zdôraznil, že Európska komisia všetok vývoj pozorne sleduje. Žiada od slovenských úradov vysvetlenie a je pripravená reagovať. „Skutočnosť, že máte väčšinu v parlamente, vás nezbavuje povinnosti rešpektovať právny štát, to platí pre všetky členské krajiny,“ uviedol počas rozpravy Reynders.

Európska komisia už v minulosti vyjadrila pochybnosti v súvislosti so zrušením Úradu špeciálnej prokuratúry. Výčitky sa týkali najmä zabezpečenia efektívneho vyšetrovania trestných činov poškodzujúcich rozpočet únie. Vláda ale všetky pochybnosti odmietla.

peter náhlik Čítajte aj Až po medializácii a tlaku verejnosti. Náhlik vilu vo Vrakuni dopísal do majetkového priznania

Eurokomisár Reynders sa už skôr uviedol, že je Brusel pripravený využiť sankcie na zabezpečenie riadnej finančnej správy rozpočtu Únie. Princíp ochrany rozpočtu pritom umožňuje komisii zmraziť európske fondy určené pre krajinu, ktorá dostatočne nezabezpečí ich riadne využitie. To v súčasnosti pociťuje Maďarsko.

Komisiu znepokojuje aj návrh nového zákona RTVS, ktorý podľa kritikov povedie k ovládnutiu verejnoprávnej inštitúcie štátom. „Máme ohľadom vývoja na Slovensku vážne starosti. Všetky zmeny prebehli v zrýchlenom konaní, hoci Európska komisia žiadala, aby sa na to určilo viac času ako na národnej, tak aj európskej úrovni,“ uviedol pred poloprázdnou sálou v Bruseli Reynders. „Hrozí, že sa ohrozí boj proti korupcii aj záujmy EÚ,“ dodal.

Tieto výhrady spomínali aj slovenskí opoziční poslanci a pripojili sa k nim napríklad aj kolegovia z Poľska. Podľa Vladimíra Bilčíka (nezávislý, ľudová frakcia EPP) nie je Fico schopný vládnuť slušne a podľa pravidiel. „Ak občanom Slovenska beriete možnosť mať prístup k slobodným médiám, ponesiete za to dôsledky,“ uviedol slovenský europoslanec.

europoslanci, EP, europarlament Čítajte viac Europoslanci schválili konečnú podobu migračného a azylového systému

Aj podľa Martina Hojsíka (Progresívne Slovensko, liberálna frakcia Renew) sa právny štát na Slovensku ocitá postupne v troskách. Krajine hrozí, že príde o miliardy z európskych fondov. „Sme znepokojení tým, čo sa deje na Slovensku, proruská politika, odmietanie podpory Ukrajiny, to nie je prijateľné. Nevydajte sa Orbánovou cestou,“ odkázal Slovákom poľský člen socialistickej frakcie v EP Lukasz Kohút.

Podľa europoslankyne Moniky Beňovej (Smer) má Ficova vláda záujem na vyriešení všetkých otázok. „Moja vláda súcíti s ukrajinskou vládou. Nie sme vláda vojny, sme vláda mieru. Nie je to hanba. Vy vojnu podporujete, my chceme mier,“ uviedla. Spomenula štvrtkové stretnutie slovenskej a ukrajinskej vlády.

Ako doplnila jej kolegyňa z vládnej strany Katarína Roth Nevedalová, „slovenská vláda má právo prijímať zákony, o ktorých sa domnievame, že sú dobré“. Zároveň ale slovenské vedenie podľa nej komunikuje s Európskou komisiou. „Robíte z Fica démona. Prosím, neberte si do úst moju vlastnú krajinu a mojich kolegov, pretože o tom nič neviete a nerozumiete tomu,“ odkázala niektorým prítomným v sále.

europarlament Čítajte viac Rada EÚ schválila zákon o slobode médií
46 debata chyba
Viac na túto tému: #EÚ #Slovensko #Robert Fico #Europarlament #Monika Beňová #sloboda médií #Martin Hojsík