Horiace polená, drevené zbrane a rebríky: Poľskí hraničiari odrážajú nájazdy migrantov z Bieloruska

Do Poľska sa v stredu snažilo cez hraničný plot dostať z Bieloruska v jednom mieste asi 220 migrantov. Niektorí si priniesli rebríky a podľa hovorkyne poľskej pohraničnej stráže sa správali agresívne, po policajtoch a vojakoch hádzali kamene a vetvy. Tlak na poľskú hranicu s Bieloruskom v posledných týždňoch rastie.

11.04.2024 11:20
debata (9)
Plot medzi Poľskom a Bieloruskom
Video

Ľudia sa cez plot vybavený ostnatým drôtom snažili dostať v podmáčanom teréne pri rieke Prewloka, ktorá na niekoľkokilome­trovom úseku tvorí hranicu medzi Poľskom a Bieloruskom. „Boli veľmi agresívni, po hliadkach pohraničnej stráže a poľskej armády hádzali vetvy a kamene,“ cituje portál onet.pl hovorkyňu pohraničnej stráže Katarzynu Zdanowiczovú.

poľsko, hranica Čítajte aj Poľský vojak postrelil na hranici s Bieloruskom migranta. Polícia: Nehoda, potkol sa

Členovia bezpečnostných síl podľa nej niektorým z migrantov zabavili „nebezpečné nástroje vyrobené z dreva a klincov“. Na videu, ktoré zverejnila pohraničná stráž na YouTube, je vidieť, ako ľudia k hranici nesú rebríky. Uviedla, že pokusy o prekročenie hranice prekazila a migranti sa stiahli späť na bieloruské územie.

Od začiatku apríla poľskí pohraničníci zaznamenali asi 2000 pokusov o nelegálny prechod hranice s Bieloruskom. V marci takýchto prípadov bolo okolo 3400, výrazne viac ako vo februári a januári, píše onet.pl.

Poľsko aj ďalšie krajiny na východe EÚ obviňujú Bielorusko, že využíva migrantov z krízových krajín ako zbraň v hybridnej vojne so dvadsaťsedmičkou. Kríza dosiahla najväčšie rozmery od leta do zimy 2021, keď sa na bieloruskej strane hranice nahromadili tisíce ľudí, ktorí sa často násilím a za prispenia bieloruských pohraničníkov snažili dostať na poľské územie.

Bieloruskú hranicu smerom do Poľska sa za posledné obdobie nelegálne pokúšajú prekročiť davy migrantov. V marci migranti pritom útočili na poľských hraničiarov tiež kameňmi, konármi, ale aj horiacimi polenami, spresnila hovorkyňa jedného z útvarov pohraničnej stráže Katarzyna Zdanowiczová. Dodala, že zranenia utrpel jeden pohraničník a jeden vojak poľskej armády.

Poľsko rieši problémy s migrantmi pokúšajúcimi sa prekročiť hranice z Bieloruska od roku 2021 a nedávno dokončilo výstavbu bezpečnostnej bariéry v prepočte 19 miliónov eur.

Poľsko kvôli prístupu k migrantom čelí kritike rôznych mimovládnych organizácií, podľa ktorých porušuje ich ľudské práva.

9 debata chyba
Viac na túto tému: #Poľsko #bielorusko #migranti #pohraničná stráž