Dobré vzťahy s Ruskom sa končia. Rakúsko rozkrýva najväčší špionážny škandál v moderných dejinách

Rakúskom otriasa špionážny škandál, v ktorom takmer denne na svetlo vychádzajú nové podrobnosti. Podľa agentúry AP ide o najväčšiu podobnú kauzu v krajine za niekoľko desaťročí. Hlavnými protagonistami sú bývalý pracovník kontrarozviedky Egisto Ott, ktorý bol zadržaný 29. marca, a niekdajší prevádzkový riaditeľ skrachovanej nemeckej finančnej spoločnosti Wirecard Jan Marsalek, ktorý je na úteku.

11.04.2024 13:10
debata (68)

Obaja sa zjavne podieľali na poskytovaní utajovaných skutočností Rusku. Aféra však vrhá nepríjemný tieň aj na časť politickej scény, najmä na pravicovo populistickú Slobodnú stranu Rakúska (FPÖ).

Mohol by Fico robiť spojku medzi Západom a Putinom? Odpovedá Wlachovský
Video
Existuje scenár, že by nový premiér Robert Fico mohol byť akýmsi sprostredkovateľom medzi Európskou úniou a Ruskom? Ako to je, vysvetľuje exminister zahraničných vecí Miroslav Wlachovský. Snímka Profimedia, stretnutie Roberta Fica s Vladimirom Putinom v roku 2016. / Zdroj: TV Pravda / Robert Hüttner

Neutrálne Rakúsko malo dlho dobré vzťahy s Ruskom a dlhodobo má povesť špionážneho centra, pripomína AP. Zjavnou rozsiahlou infiltráciou Ruska sa zaoberá aj parlamentný vyšetrovací výbor, ktorý sa zameriava primárne na možné zneužívanie moci FPÖ. Tá sa naposledy podieľala na vládach ľudáckeho (ÖVP) kancelára Sebastiana Kurza v rokoch 2017 až 2019 a ovládala vtedy ministerstvo vnútra a nepriamo aj spravodajské služby. Exminister vnútra a šéf FPÖ Herbert Kickl bol pred výbor predvolaný na dnešné popoludnie.

Rakúsko Viedeň terorizmus  polícia polizei Čítajte aj Viedeň plná krtkov. Zatknutie exdôstojníka tajnej služby pre podozrenie zo špionáže pre Rusko vrhá tieň podozrenia

Zatykač na Egista Otta, ktorý má k dispozícii agentúra AP, sa opiera okrem iného o podozrenie, že odovzdával údaje z mobilných telefónov bývalých vysokopostavených úradníkov rakúskeho ministerstva vnútra ruským tajným službám. Ott údajne poskytoval citlivé informácie krajanovi Marsalkovi, ktorý je hľadaný kvôli podozreniu z podvodu po krachu firmy Wirecard v roku 2020. Podľa zatykača chatové správy poskytnuté Viedni britskými úradmi ukazujú na napojenie Marsalka na ruskú tajnú službu FSB. Teraz Marsalek podľa médií pravdepodobne býva v Rusku.

Vladimir Putin, ruské letectvo Čítajte aj Proruskú sieť v Česku pomohla odhaliť ukrajinská rozviedka. Politici mali za peniaze chváliť v médiách Putina

Ott pracoval pre teraz už neexistujúcu kontrarozviedku, Spolkový úrad na ochranu ústavy a boj proti terorizmu (BVT), v čase, keď bol šéfom spravodajských operácií jeho priateľ Martin Weiss. Ten podľa zatýkacieho rozkazu začal po odchode z BVT v roku 2018 pracovať pre Marsalka a Wirecard a odovzdával pokyny od Marsalka a ruských agentov práve Ottovi.

V rokoch 2017 až 2021 Ott údajne zhromažďoval citlivé informácie o ľuďoch, o ktorých sa zaujímalo Rusko, aby ich potom odovzdával Marsalkovi a zástupcom ruských úradov. Britskí spravodajcovia nedávno Rakúsku poskytli aj informácie týkajúce sa piatich Bulharov, ktorí údajne spolupracovali s Marsalkom a boli vlani a tento rok zadržaní v Británii. Päť týždňov po tom, ako bol Ott v roku 2021 prepustený z väzby po skorších podozreniach, si Ott podľa rakúskych prokurátorov vyžiadal adresu známeho bulharského investigatívneho novinára Christa Grozeva vo Viedni a odovzdal ju Marsalkovi. Ten ju potom poskytol ľuďom, ktorí sa vlámali do Grozevovho bytu a ukradli mu laptop a USB. Grozev sa vlani z Viedne odsťahoval po tom, čo mu rakúske úrady oznámili, že mu už nemôžu zaručiť bezpečnosť.

česko rusko ambasáda Čítajte aj Proruská špionážna sieť útočí proti EÚ: Poľsko a Česko spustili vyšetrovanie, majú zistenia týkajúce sa Slovenska

Mnoho ďalších podrobností vyplávalo na povrch v posledných dňoch, napríklad, že v Ottových bytoch v Korutanoch a vo Viedni sa našli šifrované prenosné počítače používané pre prísne tajnú komunikáciu. Jeden z nich bol schovaný pod sporákom.

Aféra tak plní prvé stránky rakúskych denníkov, zatiaľ čo politické strany sa navzájom obviňujú z toho, že situáciu pripustili. V ohnisku kritiky je predovšetkým FPÖ. Marsalek sa podľa denníka Der Standard dokonca svojho času stretol so šéfom kancelárie ministra vnútra Kickla Reinhardom Teufelom a šéfom poslancov FPÖ Johannom Gudenusom a prezentoval im svoje nápady ohľadom migračnej politiky.

Historik a expert na špionážne služby Thomas Riegler povedal, že celá kauza má potenciál stať sa jednou z najväčších špionážnych afér v nedávnych rakúskych dejinách. „Prípad je mimoriadny vzhľadom na jeho medzinárodný rozmer a skutočnosť, že nejde len o špionáž, ale aj o infiltráciu do rakúskeho politického systému a oslabenie vnútornej bezpečnosti krajiny,“ upozornil Riegler, ktorého cituje AP.

68 debata chyba
Viac na túto tému: #Rakúsko #Rusko #ruský špión #ruský agent