Ďalšia lavína v Tirolsku si vyžiadala tri obete

Na tri sa zvýšil počet obetí štvrtkovej lavíny v rakúskych Ötztalských Alpách v katastri obce Sölden. O život prišli občania Holandska, uviedla rakúska horská služba. TASR informuje podľa správ agentúr APA a Reuters.

11.04.2024 15:15 , aktualizované: 18:46
alpy, hory, Dachstein Foto: ,
Ilustračná snímka
debata

Lavína sa spustila krátko pred 11.00 h SELČ, keď skupina 17 Holanďanov stúpala k horskej chate Martin-Busch-Hütte v nadmorskej výške 2501 metrov. Skupinu sprevádzali štyria horskí vodcovia z Rakúska.

Horská služba prvotne informovala o náleze dvoch obetí a dvoch zranených. Jednu previezla do nemocnice helikoptéra, druhá zostala v horách a neskôr zraneniam podľahla, uviedla miestna polícia.

Väčšina skupiny a horskí sprievodcovia vyviazli bez ujmy na zdraví, napísala APA s odvolaním na horských záchranárov.

Záchranná operácia si vyžiadala rozsiahle nasadenie pohotovostných zložiek. Podieľalo sa na nej päť zdravotníckych vrtuľníkov, jeden armádny vrtuľník a lietadlo z Južného Tirolska, ako aj horskí záchranári z celého údolia Ötztal. Do Ötztalu dopravili aj všetky lavínové pátracie psy z tirolského regiónu Oberland.

rakúsko, alpy, tirolsko Čítajte viac Lavína v Tirolsku strhla dvoch mladých turistov, jeden zahynul

V tirolských Alpách bol na štvrtok vyhlásený druhý z piatich stupňov lavínového nebezpečenstva. Horská služba však varovala pred samovoľným uvoľnením snehových lavín. Nebezpečenstvo sa zvyšuje v priebehu dňa so stúpajúcimi teplotami a pôsobením slnečného žiarenia, najmä vo veľmi strmom teréne a na trávnatom podklade.

V utorok strhla dosková lavína v Tirolsku na vrchu Bärenkopf šesťčlennú skupinu turistov z Bavorska, pričom zahynul 19-ročný mladík. Podľa odborníkov túto lavínu nespustili priamo turisti, ale sa uvoľnila samovoľne.

debata chyba
Viac na túto tému: #Rakúsko #Lavína #tirolsko