USA očakávajú odvetný úder Iránu proti Izraelu, do krajiny pricestoval generál amerického velenia

Spojené štáty predpokladajú, že Irán uskutoční útok proti Izraelu v odvete za bombardovanie iránskeho konzulátu v Damasku, ale nie v takom rozsahu, aby zavliekol Washington do vojny na Blízkom východe. Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na vyjadrenie nemenovaného amerického predstaviteľa. Podľa zdroja denníka The Wall Street Journal (WSJ) očakáva Izrael útok v priebehu dvoch dní.

12.04.2024 06:50 , aktualizované: 09:45
Sýria Izrael Irán Foto: ,
Príslušníci záchranných zložiek zasahujú po leteckom útoku v Damasku 1. apríla 2024. Osem ľudí zahynulo pri výbuchu, ktorý zasiahol budovu susediacu s iránskym veľvyslanectvom.
debata (16)

WSJ s odvolaním sa na zdroj oboznámený s touto záležitosťou napísal, že Izrael sa pripravuje na priamy úder zo strany Iránu zameraný na sever alebo juh izraelského územia, ktorý by mal prísť už počas najbližších 24 až 48 hodín. Iný zdroj listu, informovaný priamo iránskym vedením, však povedal, že hoci sa o plánoch útoku rokuje, žiadne konečné rozhodnutie ešte nepadlo.

Na húsiovcov poslali USA lietadlovú loď Dwight D. Eisenhower
Video

Do Izraela vo štvrtok pricestoval generál Michael Erik Kurilla, šéf regionálneho veliteľstva amerických ozbrojených síl CENTCOM, ktoré zodpovedá za vojenské operácie na Blízkom východe. Uviedol to WSJ s odvolaním sa na nemenovaných predstaviteľov Pentagonu.

Biely dom vo štvrtok uviedol, že si neželá ďalšie rozšírenie konfliktu na Blízkom východe, a Teheránu zopakoval, že Spojené štáty sa na údere na jeho konzulát v sýrskom hlavnom meste nepodieľali. Pri zrejme izraelskom údere 1. apríla zahynulo sedem dôstojníkov iránskych revolučných gárd vrátane dvoch generálov a Irán zaň opakovane prisľúbil Izraelu odplatu.

Damask / Irán / Raketový útok / Čítajte viac Izrael útočil na iránsky konzulát v Damasku, dvaja iránski generáli sú mŕtvi. Teherán pohrozil odvetou

Biely dom dodal, že Irán jasne varoval, aby chystaný útok nezneužil ako zámienku na ďalšiu eskaláciu v regióne, ktorým otriasa najmä vojna, ktorú v Pásme Gazy vedie Izrael proti palestínskemu hnutiu Hamas v odvete za jeho teroristický útok zo 7. októbra.

Samotný Irán dal vo štvrtok cez diplomatické zdroje Spojeným štátom najavo, že svoju avizovanú odvetu voči Izraelu povedie tak, aby sa vyhol rozsiahlej eskalácii, a nebude konať unáhlene. Agentúre Reuters to oznámili nemenované iránske zdroje. Zdroj Reuters blízky americkej spravodajskej komunite potom povedal, že Irán dal „veľmi jasne“ najavo, že jeho reakcia bude „kontrolovaná“. Irán podľa neho využije „na viaceré útoky na Izrael“ svojich spojencov v regióne.

Sýria Izrael Irán Čítajte viac Izrael pohrozil Teheránu priamym úderom, ak naň Irán zaútočí zo svojho územia

Izraelský minister obrany Joav Galant vo štvrtok svojmu americkému náprotivku Lloydovi Austinovi povedal, že na akýkoľvek útok vedený priamo z územia Iránu by Izrael odpovedal rovnakou mincou. „Priamy iránsky útok bude vyžadovať zodpovedajúcu izraelskú odpoveď proti Iránu,“ povedal Galant podľa správy, ktorú vydal jeho úrad. Austin naopak podľa The Washington Post (WP) Galantovi vytkol, že Spojené štáty neboli o útoku na iránsky konzulát v Sýrii vopred informované. Podľa nemenovaných amerických zdrojov sa Austin sťažoval preto, že úder na konzulát a jeho dôsledky ohrozia amerických vojakov v regióne. Izraelské sily už boli po údere uvedené do zvýšenej pohotovosti.

Tiež izraelský premiér Benjamin Netanjahu vo štvrtok uviedol, že zatiaľ čo vojna v Gaze pokračuje rovnakou silou, Izrael je pripravený čeliť výzvam aj na iných frontoch. „Máme jednoduchý princíp. Kohokoľvek, kto nás zasiahne, zasiahneme aj my,“ vyhlásil premiér.

Americká administratíva medzitým vo štvrtok večer oznámila, že v súvislosti s hrozbami Iránu zakázala svojim zamestnancom a ich rodinným príslušníkom zdržiavajúcim sa v Izraeli súkromné cesty mimo metropolitnej oblasti Tel Avivu, Jeruzalema a Beeršeby. Na svojich webových stránkach to oznámilo veľvyslanectvo USA v Jeruzaleme.

16 debata chyba
Viac na túto tému: #Izrael #Irán #Blízky východ