Katolícka cirkev v Portugalsku odškodní obete sexuálneho zneužívania

Rímskokatolícka cirkev v Portugalsku vo štvrtok oznámila, že je pripravená vyplatiť odškodné obetiam, ktoré sexuálne zneužívali kňazi. Tento krok prišiel vyše roka po zverejnení správy o sexuálnom zneužívaní neplnoletých. TASR prevzala informácie z tlačovej agentúry AFP.

12.04.2024 12:02
Portugal Pope World Youth Day Foto: ,
V portugalskej katolíckej cirkvi mohlo byť obeťami sexuálneho zneužívania viac ako 4 800 detí. Pripomenul to aj protestný billboard v Lisabone počas návštevy pápeža Františka. August 2023
debata (1)

Správa zverejnená vo februári 2023 zistila, že od roku 1950 sa obeťami kňazov stalo najmenej 4 815 neplnoletých ľudí. Nie je známe, koľko z nich požiada o odškodné, keďže mnoho obetí už zomrelo.

Žiadosť o odškodné musí byť podaná od júna do decembra, uvádzalo sa vo vyhlásení po stretnutí portugalských biskupov vo Fatime. Peniaze budú vyplatené z fondu Konferencie biskupov Portugalska, do ktorého prispejú všetky diecézy krajiny.

V správe nezávislej komisie sa uvádzalo, že násilie a zneužívanie kryla cirkevná hierarchia „systematickým“ spôsobom. V krajine, kde sa 80 percent z desiatich miliónov obyvateľov pokladá za katolíkov, komisia zhromaždila vyše 500 svedectiev. Cirkevní predstavitelia sa obetiam ospravedlnili a uznali, že je nutné „zmeniť kultúru cirkvi“.

Pápež František sa počas svojej návštevy v Lisabone vlani v auguste stretol s 13 obeťami pedofílie.

Kríž / Cirkev / Náboženstvo / Čítajte aj Stovky páchateľov a takmer tisíc obetí. Španielska katolícka cirkev zverejnila prvú správu o zneužívaní maloletých
1 debata chyba
Viac na túto tému: #Portugalsko #cirkev #sexuálne zneužívanie #sexuálne zneužívanie detí