USA posielajú na Blízky východ posily, majú obavy z útoku Iránu na Izrael

Spojené štáty v piatok oznámili, že posielajú posily na Blízky východ. Zvyšujú sa totiž obavy, že Irán by mohol čoskoro podniknúť útok na Izrael.

12.04.2024 20:39
Helikoptéra / US Army / USA Armáda / Foto: ,
debata (3)

„Presúvame do regiónu ďalšie materiály, aby sme posilnili regionálne odstrašujúce prostriedky a zvýšili ochranu amerických síl,“ uviedol predstaviteľ amerických ozbrojených síl vo Washingtone, ktorý je kľúčovým spojencom Izraela.

Biely dom predtým v piatok uviedol, že iránske vyhrážky odvetou proti Izraelu po útoku v Sýrii, kde prišli tento mesiac o život dvaja iránski generáli, sú stále „skutočné“ a „živé“. Útok v Damasku podľa všeobecného názoru podnikol Izrael.

Damask / Irán / Raketový útok / Čítajte viac Izrael útočil na iránsky konzulát v Damasku, dvaja iránski generáli sú mŕtvi. Teherán pohrozil odvetou

Irán sa konkrétne zaprisahal, že podnikne odvetu za minulotýždňový útok na svoj konzulát v sýrskom Damasku, pri ktorom zahynuli poprední predstavitelia iránskej armády – hoci Teherán predstaviteľom USA jasne povedal, že akákoľvek odveta „nebude eskalovať“ situáciu.

Americký denník Wall Street Journal však napísal, že Izrael sa pripravuje na „priamy“ útok z Iránu už v piatok alebo v sobotu. Denník sa odvolal na osobu „oboznámenú s touto záležitosťou“.

Wall Street Journal tiež uviedol, že podľa tohto zdroja by sa útok mal odohrať v rámci hraníc Izraela, a nie na izraelské záujmy inde vo svete.

Sýria Izrael Irán Čítajte viac Izrael pohrozil Teheránu priamym úderom, ak naň Irán zaútočí zo svojho územia
3 debata chyba
Viac na túto tému: #Izrael #USA #Irán #Blízky východ