Nórsko je pripravené uznať palestínsky štát

Nórsko je pripravené spolu s ďalšími krajinami uznať palestínsky štát, uviedol v piatok nórsky premiér Jonas Gahr Störe počas návštevy španielskeho premiéra Pedra Sáncheza, ktorý je tento týždeň na turné v Poľsku, Írsku a Nórsku, aby s predstaviteľmi týchto krajín prediskutoval otázku uznania Palestíny.

13.04.2024 15:55
Jonas Gahr Störe Foto: ,
Nórsky premiér Jonas Gahr Störe
debata

Nórsky premiér v tejto súvislosti poznamenal, že takéto rozhodnutie by sa muselo prijať v úzkej koordinácii s „podobne zmýšľajúcimi krajinami“.

Nórsky parlament prijal ešte v novembri minulého roka vládny návrh, podľa ktorého má byť krajina pripravená uznať nezávislý palestínsky štát. Störe však v piatok uviedol, že presný časový rámec pre tento krok ešte nebol stanovený.

Sánchez tému palestínskej štátnosti nastolil aj počas minulotýždňovej návštevy Jordánska, Saudskej Arábie a Kataru, kde naznačil, že Španielsko by mohlo uznať Palestínu ako štát do konca júna.

V marci podpísal Sánchez spolu so svojimi írskymi, maltskými a slovinskými náprotivkami spoločné vyhlásenie, v ktorom oznámili, že sú pripravení uznať palestínsky štát, ak by to pomohlo k vyriešeniu konfliktu.

Sánchez je kritikom Izraela od začiatku izraelskej ofenzívy po útoku Hamasu zo 7. októbra. Pri izraelskej odvetnej ofenzíve v Pásme Gazy zahynulo najmenej 33 360 ľudí, väčšinou ženy a deti, uvádza ministerstvo zdravotníctva v Pásme Gazy ovládanom hnutím Hamas.

Gaza / Bombardovanie / Čítajte viac Izraelské bombardovanie zabilo vyše 60 členov jednej rodiny z Gazy
debata chyba
Viac na túto tému: #Palestína #Nórsko