Útočník, ktorý ubodal v Sydney šesť ľudí, sa podľa polície zameral na ženy

Útočník, ktorý v sobotu v nákupnom centre v Sydney ubodal šesť ľudí, kým ho zastrelila polícia, sa zameral na ženy. S odkazom na vyhlásenie austrálskej polície o tom informovala agentúra Reuters. Päť zo šiestich mŕtvych sobotného útoku boli ženy, rovnako väčšina z 12 zranených.

15.04.2024 06:55
sydney Foto: ,
Malé dieťa nesie v nedeľu 14. apríla 2024 kvety na poctu šiestich obetí dobodaných v nákupnom centre v Sydney.
debata

„Je to zrejmé mne aj detektívom, že sa páchateľ zameral na ženy a vyhol sa mužom,“ povedala v televíznom vysielaní Karen Webbová, policajná komisárka austrálskeho štátu Nový Južný Wales.

„Tie zábery hovoria za všetko, že? Je to určite línia, ktorú budeme vyšetrovať,“ dodala komisárka s odkazom na zábery, ktoré sa cez víkend šírili na sociálnych sieťach. Na nich sa zdá, že sa páchateľ, 40-ročný Joel Cauchi, mužom skôr vyhýbal. Jediný muž, ktorý pri sobotňajšom útoku zahynul, pracoval ako ochranka obchodného strediska.

Cauchi mal v minulosti psychické problémy, uviedla v skoršom vyhlásení polícia. Nič podľa nej nenasvedčovalo tomu, že by jeho útok bol ideologicky motivovaný.

V Austrálii platia jedny z najprísnejších zákonov pre držanie zbraní na svete a útoky s podobným počtom mŕtvych a zranených sú tam veľmi vzácne. V krajine sú dnes vlajky na počesť obetí spustené na pol žrde a večer sa na bielej konštrukcii známej opery v Sydney objaví čierna stuha, píše Reuters. Na miesto činu neďaleko pláže Bondi Beach stovky ľudí položili kvety.

Polícia na mieste útoku v Sydney
Video
debata chyba
Viac na túto tému: #sydney