Za týždeň v Česku pribudlo 1494 prípadov čierneho kašľa, najviac od začiatku roka

Za týždeň v Česku pribudlo 1494 prípadov čierneho kašľa, čo je najvyšší týždenný nárast od začiatku tohto roka. Chorobou sa od januára 2024 nakazilo už viac než 7800 ľudí. V pondelok to uviedol český Štátny zdravotný ústav (SZÚ), informuje spravodajkyňa TASR.

15.04.2024 12:31
debata (1)

„Ochorenie sa vyskytuje vo všetkých vekových skupinách, medián veku je 24 rokov a stále klesá. Tento rok ochorelo aj 119 detí do jedného roku veku,“ uviedla hovorkyňa SZÚ Štěpánka Čechová a dodala, že najviac prípadov ochorenia a najvyššia chorobnosť sú stále vo vekovej skupine 15 – 19 rokov.

Najviac prípadov ochorenia hlási podľa SZÚ Juhočeský kraj, v ktorom je dosiaľ 1177 infikovaných. Nasledujú Stredočeský kraj, Vysočina a Praha. Najmenej prípadov je v Karlovarskom kraji, a to 66. Hospitalizáciu podľa Čechovej potrebovalo 2,3 percenta nakazených.

Podľa ministerstva zdravotníctva sa od začiatku roka nechalo proti čiernemu kašľu zaočkovať viac než 45-tisíc ľudí, pričom vlani to za celý rok bolo necelých 24-tisíc osôb.

Tohtoročná epidémia čierneho kašľa je v ČR najsilnejšia za viac ako 60 rokov. S čiernym kašľom tento rok dosiaľ zomreli traja pacienti, išlo o 62-ročného muža, 84-ročnú ženu a mesačné dievčatko. SZÚ pripomenul, že všetci traja mali okrem čierneho kašľa aj ďalšie infekcie.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #Česko #čierny kašeľ