Špionážnym softvérom Pegasus mala bývalá poľská vláda sledovať vyše 500 ľudí

Viac ako 500 ľudí v Poľsku bolo tajne sledovaných špionážnym softvérom Pegasus, uviedol v utorok koordinátor poľských bezpečnostných služieb Tomasz Siemoniak.

16.04.2024 13:36
debata (2)

Nová poľská koaličná vláda obvinila predchádzajúcu vládu strany Právo a spravodlivosť (PiS), že systém Pegasus použila na sledovanie osôb spojených s vtedajšou opozíciou. Vláda sa odvoláva na správy Citizen Lab, špecializovanej jednotky na univerzite v Toronte, výrobcu telefónov Apple a Amnesty International. Šéf PiS Jaroslaw Kaczyňski v roku 2022 potvrdil, že Poľsko kúpilo tento program, ale poprel jeho použitie proti opozičným politikom.

Poland Local Elections Čítajte viac Kaczyński nevstal z mŕtvych. Správy o jeho politickej smrti boli predčasné

Minister spravodlivosti Adam Bodnar nedávno vyhlásil, že cieľom vyšetrovania je odhaliť „presný počet prípadov, v ktorých bol Pegasus v Poľsku použitý“.

Jaroslaw Kaczyński Čítajte viac Zhruba 30 ľuďom v Poľsku oznamujú, že ich vláda PiS sledovala softvérom Pegasus

Pegasus je spyware vyvíjaný izraelskou kybernetickou spoločnosťou NSO Group, ktorý možno skryto inštalovať do mobilných telefónov a ďalších zariadení s rôznymi verziami operačných systémov iOS a Android. Umožňuje nielen sledovanie stlačení tlačidiel a komunikácie z telefónu, ale aj sledovať polohu a skryto používať mikrofón a fotoaparát mobilného telefónu.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #Pegasus #Projekt Pegasus