Gruzínsko schválilo návrh sporného zákona o zahraničných agentoch

Gruzínski poslanci v utorok schválili prvotný návrh kontroverzného zákona o "zahraničnom vplyve", ktorý budú pravdepodobne nasledovať protesty. Kritizovaný návrh kopíruje represívny ruský zákon. Krajina je zo zákona pobúrená a Západ sa ho obáva, pretože podkopáva šancu Gruzínska na pripojenie sa k Európskej únii (EÚ).

16.04.2024 18:05
Gruzínsko, protest, ruský zákon Foto: ,
Na archívnej snímke demonštranti pochodujú pred budovou parlamentu na protest proti „ruskému zákonu“.
debata (18)

Očakáva sa, že nová legislatíva bude schválená počas prvého čítania v priebehu utorka. Vládnuca strana Gruzínsky sen obsadzuje v parlamente drvivú väčšinu stoličiek a na schválenie novej legislatívy nepotrebuje opozičné hlasy.

Gruzínsko, protest, ruský zákon Čítajte viac Tisíce Gruzíncov protestovali proti 'ruskému zákonu' o zahraničných agentoch

Oponenti zákona na utorok zorganizovali masový protest, ktorý nasleduje po pondelkových demonštráciách, ktorých sa zúčastnilo asi 10.000 ľudí, pričom polícia zadržala 14 protestujúcich.

Zákon bude požadovať, aby každá nezávislá mimovládna a mediálna organizácia, ktorá dostáva viac ako 20 percent finančných prostriedkov zo zahraničia, bola zaregistrovaná ako „organizácia sledujúca záujmy cudzej moci“.

protest, demonštrácia, tbilisi, gruzínsko Čítajte viac Gruzínsky sen vracia do parlamentu sporný návrh zákona o zahraničných agentoch

Podobný zákon existuje v Rusku, tam sa používa na trestanie kritikov vlády a umlčanie nezávislých médií. Európska komisia vyzvala gruzínsku vládu, aby tento zákon neprijala, a uviedla, že je v rozpore s demokratickými reformami nutnými na to, aby krajina pokročila na ceste k členstvu v EÚ.

Gruzínsko v decembri získalo oficiálny štatút kandidátskej krajiny do EÚ. Tbilisi však musí najskôr reformovať svoj súdny a volebný systém, znížiť politickú polarizáciu, zlepšiť slobodu tlače a obmedziť moc oligarchov.

gruzínsko Čítajte viac Zbohom Rusko, smer EÚ. Desaťtisíce Gruzíncov oslavovali štatút kandidáta

Hovorca amerického ministerstva zahraničných vecí Matthew Miller minulý týždeň uviedol, že prijatie zákona „odkloní Gruzínsko od cesty k EÚ“.

V krajine sa budú v októbri konať parlamentné voľby, ktoré sú považované za skúšku demokracie. Vládnuca strana začiatkom tohto mesiaca nečakane opätovne predložila parlamentu návrh zákona, ktorý pred viac ako rokom pre masívne protesty odložila.

Bývalá krajina Sovietskeho zväzu sa už roky usiluje o prehĺbenie vzťahov so Západom, ale súčasná vládnuca strana je obviňovaná zo snahy nasmerovať krajinu ležiacu na brehu Čierneho mora k Rusku, dodáva AFP.

18 debata chyba
Viac na túto tému: #Gruzínsko #zahraničný agent