Najsilnejšie dažde za 75 rokov: Záplavy v Dubaji ochromili najrušnejšie letisko sveta

Medzinárodné letisko v Dubaji (DXB), ktoré je najrušnejším vzdušným prístavom na svete, dnes ráno vyzvalo cestujúcich, aby na letisko nejazdili kvôli záplavám, ktoré postihli toto najľudnatejšie mesto Spojených arabských emirátov (SAE). Domáce aerolinky Emirates ráno oznámili, že pozastavili odbavovanie cestujúcich až do polnoci. Podľa štátnej tlačovej agentúry WAM boli utorkové dažde v krajine najsilnejšie za najmenej 75 rokov. Bleskové záplavy si v SAE vyžiadali jednu obeť, 18 ľudí kvôli dažďom v nedeľu zomrelo v Ománe.

17.04.2024 09:49
dubaj Foto:
Zaplavené vozidlá stoja opustené na diaľnici v Dubaji v Spojených arabských emirátoch, v stredu 17. apríla 2024. Silné búrky na púštny mestský štát priniesli najväčšie zrážky za 75 rokov.
debata (4)

„Emirates pozastavujú odbavovanie cestujúcich, ktorí odlietajú z DXB od 8:00 17. apríla až do polnoci, kvôli prevádzkovým problémom spôsobeným zlým počasím a stavu ciest," uviedli aerolinky Emirates na sieti X.

Záplavy v Dubaji ochromili najrušnejšie letisko sveta, autá skončili pod vodou.
Video

Medzinárodné letisko v Dubaji neskôr odporučilo cestujúcim nejazdiť na letisko, pokiaľ to nie je nutné. „Lety sú naďalej oneskorené a odložené. Prosím skontrolujte si stav svojho letu u svojho dopravcu, snažíme sa obnoviť prevádzku, čo najskôr to pôjde,“ napísalo DXB. Cestujúci, ktorí sú už na letisku, budú odbavení, ale aj dnes sa očakávajú oneskorenia v odletoch aj v príletoch.

V SAE začalo pršať v pondelok, v utorok dažde ešte zosilneli a do večera spadlo v Dubaji asi 142 milimetrov zrážok, napísala agentúra AP. Voda zaplavila hlavné diaľnice aj ranveje na medzinárodnom letisku v Dubaji, už v utorok preto naberali lety oneskorenia.

V utorok na severe SAE zomrel sedemdesiatročný muž, keď jeho vozidlo zmietla povodeň z cesty. Úrady v emirátoch aj dnes zrušili vyučovanie v školách, niekde dnes učia žiakov na diaľku cez internet. Aj vládni úradníci už v utorok pracovali z domu. Aj mnohí ďalší zamestnanci firiem do práce neprišli, uviedla AP.

V Spojených arabských emirátoch prší zriedka, a to v chladnejších mesiacoch. Mnoho ciest a ďalších oblastí preto nie je odvodnených, čo pri daždi vedie k záplavám.

Silné dažde zasiahli pred niekoľkými dňami aj Omán, kde si vyžiadali najmenej 18 obetí vrátane školákov, ktorých dodávku zmietla voda z cesty. Pršalo aj v Bahrajne, Katare a Saudskej Arábii.

4 debata chyba
Viac na túto tému: #záplavy #Dubaj #Spojené arabské emiráty