Prokurátori v Nemecku obvinili bývalého zamestnanca tajnej služby zo špionáže pre Rusko

Bývalý zamestnanec nemeckej spravodajskej služby Carsten Linke v stredu poprel obvinenia o špionáži pre Rusko a povedal, že sa snažil naverbovať taktiež obvineného Arthura Ellera ako potencionálny zdroj.

17.04.2024 23:09
Nemecko Rusko špionáž Foto: ,
Budova Spolkového úradu pre vybavenie, informačné technológie a podporu Bundeswehru na brehu rieky Rýn v nemeckom meste Koblenz.
debata

Carsten Linke a Arthur Eller čelia obvineniam z vlastizrady a v prípade uznania viny im hrozí doživotné väzenie. Obaja sú obvinení z údajnej snahy získať „citlivé informácie“ od Spolkovej spravodajskej služby (BND) a odovzdať ich Ruskej federálnej bezpečnostnej službe (FSB) za pomoci ruského podnikateľa.

Linke sa na pojednávaní v Berlíne vyjadril, že Ellera spoznal prostredníctvom priateľa a navrhol mu spoluprácu s nemeckou BND. Eller mal v Afrike kontakty na vysokých miestach, a tie z neho urobili vábivého kandidáta.

„On je presne tým typom človeka, ktorého hľadajú,“ vyjadril sa Linke. Údajne s Ellerom navštívil verejný dom v Berlíne a tam vraj Eller povedal Linkemu o kontakte v „ruskom bezpečnostnom sektore“, ktorý vraj mal údaje o ruskej špionáži na veľvyslanectvách krajín Západu v Moskve, udáva AFP.

Rakúsko Viedeň terorizmus  polícia polizei Čítajte viac Viedeň plná krtkov. Zatknutie exdôstojníka tajnej služby pre podozrenie zo špionáže pre Rusko vrhá tieň podozrenia

Prokurátori v Berlíne Linkeho a Ellera obvinili z odovzdávania informácií ruskej tajnej službe. Linke údajne vytlačil a odkopíroval deväť interných zložiek BND, ktoré vraj odovzdal Ellerovi; ten ich v digitálnej podobe odniesol do Moskvy a odovzdal ich FSB. Obaja vraj za svoje služby dostali zaplatené; Linke najmenej 450 000 a Eller najmenej 400 000 eur, píše AFP.

Odovzdané dokumenty vraj obsahovali informácie týkajúce sa aktivít ruskej polovojenskej Vagnerovej skupiny.

Nemecké noviny Spiegel udávajú, že BND mala prístup k aplikácií na zasielanie správ, ktorú používal šéf vagnerovcov Jevgenij Prigožin. Vagnerovci na Ukrajine bojovali po boku ruských jednotiek.

Vysoko citlivý súdny proces prebieha za prísnych bezpečnostných opatrení. Niektoré zasadnutia nie sú sprístupnené verejnosti, aby sa zabránilo úniku informácií, dodáva agentúra AFP.

Poland Spyware Pegasus NSO group Čítajte aj V Poľsku vláda tajne špehovala viac ako 500 ľudí cez ich mobily
debata chyba
Viac na túto tému: #Nemecko #Rusko #špionáž