„Nacista, nacista,“ skandoval na Höckeho dav niekoľko stoviek demonštrantov, ktorí sa ráno zhromaždili pred súdnou budovou. Aktivisti na transparentoch uvádzali, že Höcke je nacista a že nacisti nesmú získať žiadnu moc. Ďalšie transparenty zase vyzývali na rozpustenie Alternatívy pre Nemecko, ktorú parlamentné strany, ako sú konzervatívna únia CDU/CSU, Ľavica alebo Zelení, označujú za krajne pravicovú. Za preukázateľne pravicovo extrémistickú potom označili organizáciu AfD v Durínsku, Sasku-Anhaltsku a Sasku tamojšie zemské kontrarozviedky. „Zakážte nacistické strany, kým bude neskoro,“ uvádzalo jedno z hesiel aktivistov.
Čítajte viac Vystúpi Nemecko z EÚ? AfD iba burcuje voličov, tvrdí politológZnenie obžaloby sa podľa agentúry DPA na poslednú chvíľu zmenilo. Súd sa v terajšom procese venuje udalosti zo sasko-anhaltského Merseburgu, kde asi pred 250 poslucháčmi predniesol zakázané slovné spojenie. „Všetko pre našu vlasť, všetko pre Sasko-Anhaltsko, všetko pre Nemecko,“ povedal vtedy Höcke.
Pôvodne bolo súčasťou obžaloby tiež to, že Höcke heslo vlani v decembri v durínskej Gere čiastočne zopakoval, keď povedal „všetko za“ a súčasne gestami vyzval publikum, aby vyslovilo zvyšok. Novovybraná obhajoba však nemala dosť času, aby sa s touto časťou spisu zoznámila.
Čítajte viac Zakázať stranu alebo jej zobrať peniaze? Nemecko rieši, ako potrestať extrémistickú AfDHeslo Všetko pre Nemecko, ktoré používali úderné oddiely SA nacistickej strany NSDAP, je v spolkovej republike zakázané verejne používať podobne ako ďalšiu nacistickú symboliku a nacistické mottá. Takéto zákazy sa vzťahujú okrem iného na nacistické pozdravy Heil Hitler alebo Sieg Heil, zakázaná zostáva aj rozlúčka s nemeckým pozdravom (mit deutschem Gruß), ktoré nacisti tiež zneužili.
Proces, ktorý potrvá najmenej do polovice mája, nemecké médiá pozorne sledujú. Höcke totiž nie je iba radovým členom AfD, ale spolupredsedom durínskej organizácie tejto pravicovo populistickej strany a šéfom poslaneckej frakcie AfD v durínskom sneme. V septembri navyše Durínsko čakajú krajinské voľby, do ktorých vedie AfD práve Höcke, ktorý sa tak uchádza o kreslo premiéra. Prieskumy verejnej mienky AfD sľubujú v Duríne okolo 30 percent hlasov, čo z nej robí najsilnejšie politické zoskupenie. Druhá za AfD je s odstupom zhruba desiatich percentuálnych bodov konzervatívna Kresťanskodemokratická únia (CDU).
Čítajte viac Najmenej od júna. Krajne pravicovej AfD klesajú preferencie, stále je však pred ScholzomEšte v januári dosahovala AfD v prieskumoch z Durínska až 36 percent, strane však v posledných mesiacoch uškodili škandály. Investigatívna skupina Correctiv v januári informovala, že zástupcovia AfD a ďalších krajne pravicových združení vlani tajne rokovali o tom, ako z Nemecka deportovať milióny ľudí prisťahovaleckého pôvodu. Toto stretnutie vyvolalo hnev verejnosti, ktorá odvtedy pravidelne proti AfD demonštruje.
Čítajte viac Ruská vojna pomohla krajnej pravici. Čo by sa stalo, keby v Nemecku vládla AfD?Ďalšia aféra sa týka spolkového poslanca AfD Petra Bystrona, o ktorého sa podľa informácií českého Deníka N zaujímajú tajné služby pre možné prijímanie úplatkov od proruskej siete. Bystroň, ktorý je českého pôvodu a ktorý je dvojkou strany pre júnové voľby do Európskeho parlamentu, odmietol, že by úplatky dostával.
Do ťažkostí sa dostal aj líder AfD pre eurovoľby a europoslanec Maximilian Krah, ktorého vlani v decembri podľa verejnoprávnej televízie ZDF a magazínu Der Spiegel vypočúvali agenti amerického Federálneho úradu pre vyšetrovanie (FBI). „Žiadny pokoj na obzore,“ zhrnula problémy AfD nemecká mutácia portálu Politico.