Ďalšia posila pre NATO: Argentína chce byť globálnym partnerom

Argentína predložila vyhlásenie o úmysle vstúpiť do Severoatlantickej aliancie (NATO) ako globálny partner, oznámil vo štvrtok argentínsky minister obrany Luis Petri na sociálnej sieti X. TASR správu prevzala z webového denníka Buenos Aires Herald.

19.04.2024 06:50
Milei Foto: ,
Argentínsky prezident Javier Milei hovorí so študentmi na Floridskej medzinárodnej univerzite, štvrtok 11. apríla 2024, v North Miami na Floride.
debata

„Budeme ďalej pracovať na obnovení väzieb, ktoré nám umožnia zlepšovať a cvičiť naše vojenské sily podľa noriem NATO,“ napísal Petri, ktorý k príspevku pripojil fotografiu zo svojho stretnutia so zástupcom generálneho tajomníka NATO Mirceom Geoanom v Bruseli.

Petri odcestoval do Belgicka po dokončení nákupu 24 stíhacích lietadiel typu F-16 americkej výroby od Dánska. Oficiálny dátum ich odovzdania zatiaľ nebol stanovený.

Argentína má od roku 1998 strategické vzťahy s ozbrojenými silami USA, hoci nie je plnoprávnym členom NATO. Štatút globálneho partnera je vyhradený pre krajiny, ktoré chcú spolupracovať s NATO, ale majú obmedzenú možnosť stať sa plnoprávnymi členmi v dôsledku zmluvných usmernení.

Jedinou latinskoamerickou krajinou, ktorá má v súčasnosti štatút globálneho partnera NATO, je Kolumbia. Ďalšími takýmito krajinami sú Irak, Japonsko, Južná Kórea, Mongolsko a Pakistan.

Fiala: Nájdeme spôsob, ako využiť slovenské peniaze na muníciu pre Ukrajinu
Video

Hlavný rozdiel medzi štatútom globálneho partnera a spojenca spočíva v tom, že krajiny z prvej skupiny nemusia zasahovať do vojenského konfliktu, vysvetľuje Buenos Aires Herald.

Žiadosť Argentíny sa zhoduje so zahraničnopoli­tickým postojom argentínskeho prezidenta Javiera Mileiho, ktorý sa usiluje o užšie vzťahy so západnými krajinami.

Constanta, NATO, protivzdušná obrana, Rumunsko, vojaci, Mihail Kogalniceanu Čítajte viac Nové letecké dráhy aj škôlky. Sto kilometrov od Ukrajiny rastie najväčšia základňa NATO

Milei sa začiatkom apríla stretol v meste Ushuaia s generálkou Južného velenia ozbrojených síl USA Laurou Richardsonovou a prisľúbil, že posilní „strategické spojenectvo“ s USA s cieľom lepšie brániť suverenitu Argentíny.

NATO je politicko-vojenská aliancia krajín Európy a Severnej Ameriky. V súčasnosti má 32 riadnych členov vrátane Spojených štátov, Spojeného kráľovstva, Španielska, Francúzska či Nemecka.

debata chyba
Viac na túto tému: #NATO #Argentína